Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kira artışında TÜFE dönemi başlıyor

Milyonlarca konut sahibi ve kiracıyı ilgilendiren yasa teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklife göre kira artışı artık ÜFE’ye göre değil TÜFE’ye göre belirlenecek.

Türkiye’deki milyonlarca konut sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren yasa teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklif, kira artışının ÜFE yerine TÜFE’ye göre belirlenmesini sağlayacak. Bununla birlikte kiracıların yüzde 10 daha az ödeme yapması hedefleniyor.

MEVCUT YASA İLE ÜFE’YE GÖRE YAPILIYOR

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; 20 milyon kiracının bulunduğu Türkiye’de Meclis’e sunulan teklif yasalaşırsa, kiralar TÜFE’ye göre artacak. Yürürlükte olan yasaya göre kira atışı, son 12 aylık ortalama üretici fiyat endeksine (ÜFE) göre yapılıyor. Bu rakam bu ay açıklanan verilere göre yüzde 25.52 oldu. Yani bin TL’lik kira bedeli yeni yılla birlikte bin 255 TL olarak ödenecek.

ZAMLAR 2019'DA TÜFE'YE GÖRE

Yeni Ekonomi Paketi ile birlikte kira artış hesaplamalarının artık ÜFE’ye göre değil, TÜFE’ye göre olması karar alınmıştı. 3 senelik olacak şekilde hazırlanan program 2019-2021 yıllarını kapsıyor.

ÜFE VE TÜFE ARASINDAKİ FARK NE?

ÜFE ile TÜFE arasındaki temel fark, kapsamdan kaynaklanıyor. Hizmetler sektörü ÜFE’de bulunmuyor. Ancak TÜFE’de hizmetler sektörü önemli bir yer tutuyor. Bunun dışında ÜFE dış etkenlere daha bağlı olarak değişiyor. Söz konusu veriler ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor.