Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kira artışlarına dayanamayan tarihi dükkanlar kapanıyor

Bölgedeki hızlı dönüşüm ve kira artışlarına dayanamayan Beşiktaş ve Beyoğlu'ndaki tarihi dükkanların ardından Kadıköy'deki dükkanlar da kapanmaya başladı.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiği İstanbul'da dönüşümün yaşandığı bölgelerde kiralar yüzde 100'e yaklaşan oranlarda artış gösteriyor. Bu artışlar en çok bölgedeki tarihi restoran ve dükkanları etkiliyor. Geçtiğimiz günlerde kepenk indirmek zorunda kalan Beşiktaş'taki Kaymakçı Pando ve Beyoğlu'ndaki Kelebek Korse'den sonra Kadıköy'deki Brezilya Kurukahve ve Kuruyemiş de kapatılma tehlikesi yaşıyor.

Kira düşmezse kapanacak

Kendilerine 31 Mart'a kadar süre tanındığını ve görüşmeler olumlu olmazsa 96 yıllık dükkanlarını kapatmak zorunda kalacak olduklarını söyleyen dükkân çalışanı Hüsnü Yadigar "20 yıldır çalışıyorum burada. Hem ekmek kapımız hem evimiz oldu. Mülk sahibimiz olan Ermeni Kilisesi Vakfı tahliye davasını açmıştı ve kazandı. 15 bin liralık kira, vergi ve stopaj gideri ile 37,5 bin liraya çıkıyor. Bu çok yüksek bir rakkam, bir kuruyemişçinin ödeyebileceği bir para değil. Ayrıca 750 bin lira da hava parası talep ediliyor. Şimdi dükkanın sahibi Necdet Kaplan, ilgililer ile görüşme yapıyor. Biz kalmak istiyoruz. Eğer istenen kira aşağı çekilebilirse kalınır. Ancak kira düşmezse kapatacak" şeklinde konuştu.