Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kira sözleşmelerinde TL’ye dönmeyenlere 52 bin TL’ye kadar ceza riski

Kira sözleşmelerinde dövizle kiralama ve satış yasaklandı. Sözleşmelerde TL’ye dönmeyenlere 52 bin 600 TL’ye kadar ceza kesilebiliyor.

Türkiye’de her türlü menkul ve gayrimenkullerin satış ve kiralamasında dövizle işlem yasaklandı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre, yürürlükte olan sözleşmelerde 30 gün içinde TL’ye dönüş yapılacak.

Sözcü Gazetesi’nden Nedim Türkmen'in haberine göre, TL’ye dönmeyenlere büyük yaptırımlar uygulanacak. TL’ye dönüş zorunluluğa uymayanlar, 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’un 3. Maddesi hükümleri çerçevesinde cezalandırılacak. Söz konusu kişilere 52 bin 600 TL’ye kadar para cezası kesilebilecek.

CEZADA ÜST SINIR 52 BİN 600 TL

Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’a göre, genel ve düzenleyici işlemlerdeki yükümlülüklere aykırı hareket edenler “kabahat suçu” işlemiş sayılıyor. 2018 güncel rakamlarına göre, suçu işleyen kişi 6 bin 300 TL’den 52 bin 600 TL’ye kadar idari para cezası ile cezalandırılıyor.

AYNI SUÇA İKİ KAT CEZA UYGULANIYOR

Söz konusu idari para cezasına, suç tarihi ile tahsil tarihi arasındaki süre için 6183 Sayılı Kanun’a göre tespit edilen gecikme zammı oranında gecikme faizi uygulanıyor. Aynı suçun ikinci kez işlenmesi durumunda ise cezalar iki katına çıkarılıyor.

VERGİ DAİRESİ GÖREVLİLERİ DENETİME ÇIKIYOR

İdari para cezası, Cumhuriyet Savcısı tarafından verilebiliyor. Bunun için ise 1567 sayılı Kanun’a aykırılığın bir tutanağa, sonrasında da bir rapora bağlanması gerekiyor. Vergi dairesi çalışanları, tespitleri yapacak ve daha sonra bunu rapora bağlayacak. Daha sonra ise Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan Mali Sektör ile İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürlüğü söz konusu kabahat eylemi ve suçuna ilişkin raporlar ile beraber, suçun işlendiği Cumhuriyet Baş Savcılığı İdari Yaptırım Bürosu’na konuyu ihbar edecek.

İdari para cezası kararı, tebliğ edildikten sonra 15 günlük yasal süre içerisinde Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz edilebiliyor. İdari para cezaları, vergi daireleri tarafından tebliğ ediliyor. Tahsilat ise yine vergi dairesi tarafından gerçekleşiyor.