Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kiracılar dikkat! Mart 2018 kira artış oranları belli oldu

Her ay TÜİK tarafından açıklanan ÜFE verilerine göre belirlenen kira artış oranı mart ayında sözleşme imzalayan kiracılar için yüzde 15,50 oldu.

Konut kiralarken imzalanan sözleşme dahilinde ev sahipleri her yıl sözleşmenin imzalandığı aya göre ÜFE oranlarıyla belirlenen oranda kiraya zam yapma hakkına sahip oluyor. Kiracılar ve ev sahipleri için en merak edilen oranlardan biri olan kira artış oranlarına ilişkin Mart 2018 verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ÜFE verilerinin açıklanmasıyla belli oldu.

Her ay ÜFE’ye göre belli olan kira artış oranları belirlendi. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından kamuoyuna duyurulan ÜFE verilerine göre 2018 yılı Mart ayı kira artış oranı yüzde 15,50 şeklinde gerçekleşti. Kira sözleşmesini mart ayında imzalayan kiracılara bu yıl içinde yüzde 15,50’nin üzerinde kira zammı yapılamayacak.

TÜİK 2018 Mart ÜFE verilerinden çıkan sonuca kira artış oranı yüzde 15,50 şeklinde belirlendi. Bu oran dahilinde zam yapılan kiralar yeni ay itibariyle ödenmeye başlayacak ve yıl içinde bunun üzerinde yeniden bir zam yapılması söz konusu olmayacak.
Yeni Borçlar Kanunu kapsamında çerçevesi çizilen kira artış oranlarında, ne kadar zam yapılacağı konusunda “Yurtiçi Üreticisi Fiyat Endeksi” yani ÜFE’nin 12 aylık ortalaması belirleyici rol üstleniyor.

ÜFE’nin 12 yıllık ortalamasına göre belirlen kira zam artışı bu yıl yüzde 15,50 oldu. Ev sahipleri kiracılarına bu oran dahilinde zam yapabilecekler. Bu oranın üzerinde bir rakam ev sahipleri tarafından talep edilemeyecek.

Yani sözleşmesini mart ayında imzalamış olan bir kiracı eğer ki bin TL kira ödüyorsa ÜFE verileri 12 aylık ortalamasına göre belirlenen Mart 2018 kira artış oranı yüzde 15,50 oranına göre en fazla 155 TL zam alacak. Böylelikle ayda bin TL kira ödemesi olan bir kiracı en fazla ayda bin 150 TL ödemek durumunda kalacak.