Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kiracılar dikkat: Yargıtay, üçüncü kişilere yapılan kira ödemesini geçersiz kabul etti

Bursa’da bir kiracının mülk sahibine değil de sözleşme yaptığı kişiye ödediği kiralar geçersiz sayıldı. Hukukçular, “kirayı mülk sahibine verin” uyarısı yaptı.

Bursa Orhangazi’de kira bedelini ev sahibine değil de sözleşme yaptığı kişiye veren kişi yıllar sonra icra takibiyle karşılaştı. Hürriyet’te yer alan habere göre; E.S. isimli bir vatandaş, A.A.I.’ya ait daireyi R.A.I. isimli şahıstan kiraladı. E.S. kira bedelini düzenli olarak yatırmasına rağmen hakkında icra takibi başlatıldığını öğrendi. Bunun üzerine mahkemeye müracaat eden E.S. icra takibini durdurdu.

Olayın rengi M.A.I. isimli şahsın mahkemeye başvurmasıyla birlikte değişti. Söz konusu dairenin A.A.I.’dan kendisine miras kaldığını ifade eden M.A.I., kira bedelinin tarafına ödenmediğini ve icra takibi kararının durdurulmasının kanuna aykırı olduğunu söyledi.

2015 yılında kiracı E.S.’ye ihtarname gönderen M.A.I., dairenin A.A.I.’ya ait olduğunu fakat A.A.I.'nın vefatının ardından söz konusu taşınmazın mülkiyetinin ve kullanım hakkının kendisine geçtiğini bildirdiğini ifade etti. M.A.I., başkasına yapılacak olan kira bedeli ödemesinin geçersiz olacağını belirterek birikmiş borcun kendi hesabına yatırılmasını istedi.

TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKUM EDİLDİ

Mahkemede savunma yapan davalı kiracı E.S. ise yaptığı ödemelerin kiraya veren R.A.I.’nın hesap hareketlerinin incelenmesi ile ortaya çıkacağını söyledi. Buna rağmen icraya yapılan itirazın kaldırılmasına hükmeden mahkeme, davalı E.S.’nin haksız ve kötü niyetle takibe itiraz ettiği kararına vardı.

E.S., asıl alacağın yüzde 20’si oranında icra inkar tazminatı ödemeye mahkum edildi. Mahkeme, davalının kira borcu ödediğini ispat edemediği gerekçesiyle icra takibinin devamına hükmetti. Bunun üzerine davalı kararı temyize gitti.

KİRA ÖDEMESİ MUTLAKA MÜLK SAHİBİNE YAPILMALI

E.S. tarafından temyize gönderilen karar, Yargıtay 8. Hukuk Dairesi tarafından oy çokluğu ile onandı. Konu üzerine açıklamada bulunan hukukçular, kira bedelinin mutlaka mülk sahibine yapılması konusunda vatandaşları uyardı.