Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

Kirada oturmak yerine konut satın almayı tercih ediyoruz

Kira fiyatlarının hızla artması ve konut kredi oranlarının yavaş yavaş azalması, kirada oturan vatandaşı satılık konutlara sevk etti.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat, hızla ivme kazanmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Şubat ayı konut istatistiklerine göre yatırımcının gayrimenkule olan ilgisi sürüyor. Merkez Bankası'nın kredilerin faiz oranlarına getirdiği düzenlemeyle birlikte konut satışlarının daha da artması bekleniyor.

Satılık konutlarda fiyatlar yüzde 16 arttı

TÜİK'in raporuna göre, Türkiye'de ev arayan vatandaşların yüzde 64'ü satılık konut arıyor. Satılık konut arayan yatırımcının ilgisi de konut fiyatlarının artmasına sebep oluyor. İstatistik sonuçlarına göre, özellikle sektörün kalbinin attığı İstanbul’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 16 oranında artış gösterirken, kiralık konutlardaki artış oranının yüzde 8’de kaldı.

Konut kirası için en fazla 2 bin TL ödüyoruz

Kurumun istatistik sonuçlarına göre konut arayanların çoğunun bütçesi 200 bin lira civarında. Kiralık kategorisinde ise en fazla 2 bin TL seçeneği işaretleniyor. Sırasıyla işaretlenen diğer seçenekler ise bin 500 TL, bin TL, 3 bin TL ve 2 bin 500 TL. Oda sayısı eğilimi incelendiğinde ise arama yapanların çoğunun sırasıyla 3+1, 2+1, 1+1 ve üzeri konut seçeneklerine baktığı ortaya çıkıyor.