Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kirada TL dönemi sektörde büyük ses getirdi

Menkul ve gayrimenkulde alım-satım ve kiralamalarda döviz Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte yasaklandı. Karar, sektörde sevince neden oldu.

Menkul ve gayrimenkulde alım-satım ve kiralamalarda döviz Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte yasaklandı. Döviz ile gerçekleşen ve yürürlükte olan sözleşmeler ise 30 gün içinde TL’ye çevrilecek. Söz konusu karar, sektörde büyük ses getirdi.

SİNAN ÖNCEL: BOŞ MAĞAZALAR HIZLA DOLACAK

Son aylarda, dövize endeksi kiralar nedeniyle perakende sektöründe dövizli kira maliyetleri 3 sene öncesine göre yüzde 70 artış göstermişti. Yeni karar hakkında açıklamalarda bulunan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, “[Söz konusu maliyetler nedeniyle] hangi mağazamızı kapatırız diye düşünüyorduk. Ancak yeni karar ile birlikte artık nerede yeni mağaza açarız diye düşünmeye başladık” ifadelerini kullandı. Öncel, karar ile birlikte sadece AVM’lerin değil boş cadde dükkanlarının da dolmasını sağlayacağını belirtti ve rayiç bedellerin artık dengeye oturacağını söyledi. Kirada anlaşılamaması durumunda tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı olacağını da sözlerine ekledi.

HULUSİ BELGÜ: YATIRIMCILARIN KÜSTÜRÜLMEMESİ LAZIM

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye’de 410 civarında AVM olduğunu ve bu AVM’lerin yaklaşım yüzde 80’inin borcu olduğunu hatırlattı. Bu borçların mutlak suretle ertelenmesi gerektiğini ifade eden Belgü, “Bu yatırımcıların da küstürülmemesi lazım” dedi.

NİZAMETTİN AŞA: DÖVİZLE ALIM-SATIMA ARACILIK ETMEME KARARI ALDIK

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizamettin Aşa, TL ile kira ve satışı desteklediklerini açıkladı. Vatandaşları TL’ye yönlendireceklerini belirten Aşa, “Bundan sonra dövizle alım satışa aracılık etmeme kararını aldık. Şu an zaten TL bazında fiyat biçip dövize endeksliyorlardı” diye konuştu.

SANAYİCİLER DÖVİZLE KİRALAMADAN OLUMSUZ ETKİLENİYORDU

Organize Sanayi Bölgeleri ve Teknokent’lerde döviz cinsinden yapılan kiralamalar sanayicilerin tepkisine neden oluyordu. Söz konusu dövizle ödeme OSB içindeki otel, kreş, restoran, hatta otopark giderlerini de kapsıyordu. Dövizle imzalanan sözleşmeler nedeniyle OSB’lerdeki hizmet maliyetleri son 5 ayda yüzde 60 arttı. Döviz destekli arazi rantının tavan yaptığı bölgelerin başında Marmara bulunuyor. Arazilerin rant için boş tutulmasının da etkisiyle metrekare fiyatlarının 3 bin dolara dayandığı bu bölgelerde üretim de risk altındaydı. Karar, sanayiciler tarafından sevinçle karşılandı.

MAL SAHİPLERİ İLE KİRACILAR BELİRSİZLİĞİN GİDERİLMESİNİ BEKLİYOR

Dövizle yapılan sözleşmelerin TL’ye çevrilmesi kararının ardından mal sahipleri ile kiracılar hangi kur üzerinden TL’ye çevrileceği belirsizliğinin bir an önce giderilmesini bekliyor. Uzmanlar, söz konusu kararda herhangi bir kur ve oran belirtilmediğine dikkat çekiyor. Bu durum sonucunda, karşılıklı belirlenen kurlarla yapılacak pek çok işlemin yargıya taşınabileceği belirtiliyor.