Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kirada TÜFE’ye geçiş esnafı rahatlattı

Kirada TÜFE’ye geçiş kararı konut kiracılarının yanı sıra mağaza, ofis ve dükkanlara kira verenlerin de cebini rahatlattı.

Kira artışlarının yeni düzenleme ile birlikte son 12 aylık ortalama Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre hesaplanması kararlaştırıldı. Yeni düzenleme sadece konut kiracılarını değil ticari hayatı da rahatlattı. Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; kira zammında TÜFE uygulaması işyerlerinde ve ticari gayrimenkullerde de geçerli olacak. Bu durumda caddelerde dükkânı olan esnaf da alışveriş merkezlerinde kira ödeyen perakendeci de rahatladı.

BİNLERCE LİRA CEPTE

Ocak 2019’da 12 aylık ortalama ÜFE yüzde 27.01, TÜFE ise yüzde 16.33 olarak açıklandı. Eski düzenlemeye göre bu ay sözleşmesini yenileyecek olan kiracının bin TL’lik ücreti bin 270 TL’ye çıkacakken, şimdi bin 163 TL olarak güncellenecek. Böylece bin TL ödeyen kiracının 106 TL’si cebinde kalacak. Dükkan ve mağazalarda kiraların binlerce lira olduğu düşünüldüğünde aylık 10 bin TL kira ödeyen bir esnaf, bin 60 TL’lik zam yükünden kurtulmuş olacak.

BELİRSİZLİK BİTTİ

Coldwell Banker Türkiye’nin Ülke Başkanı Gökhan Taş, ÜFE’nin reel enflasyonun üzerinde olmasının mal sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirdiğini ifade etti ve ekledi: “Ticari gayrimenkul piyasasında kiraların dolardan TL’ye dönmesi gibi bir türbülans yaşanmıştı. Bunun üzerine ÜFE’den kira artışı kiraların yine dolar ile ödenmesiyle aynı seviyede olacaktı. Şimdi TÜFE’nin baz alınması kiracıları rahatlattı. Mal sahibi tarafında da hâkim olan belirsizliği ortadan kaldırdı, netleştirdi.”

ENFLASYONU FRENLEYECEK

Jll Türkiye’nin ülke Başkanı Avi Alkaş, gayrimenkul değerinin enflasyona göre belirlenecek olmasının kısa vadeli sözleşmelerde önemli bir avantaj sağlayacağını ifade etti. TÜFE üzerinden kira artışının hem enflasyonu frenleyeceğini hem de perakendecinin elini çok rahatlatacağını söyleyen Birleşmiş markalar derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel de geçen sene çıkan yönetmelikle dolardan TL'ye dönenlerin kira artışlarında bu oranın henüz uygulanmadığını, yeni sözleşmelerin ise TÜFE ile yapılacağını da sözlerine ekledi.