Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kiralar artık TÜFE üzerinden hesaplanacak

Yeni Ekonomi Programı’ndan kiraların TÜFE üzerinden hesaplanması kararı çıktı. Gayrimenkul için ödenen vergi ise artık gerçek değeri üzerinden hesaplanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda kiracı ve ev sahiplerini ilgilendiren iki önemli konu yer alıyor. Buna göre, kiralar artık ÜFE yerine TÜFE’ye göre hesaplanacak. Gayrimenkullerden ise rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Söz konusu program, kiraların daha az artacağı, konut ve arsa sahiplerinin ise daha yüksek vergi ödeyeceği anlamına geliyor.

ARADAKİ FARK EN AZ BİR KİRA BEDELİNE DENK GELİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, TÜFE Ağustos 2018’de yüzde 2.30 artış gösterdi. TÜFE oranı yıllık bazda ise yüzde 17.90 oldu. Ağustos 2018’de Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yüzde 32 oldu. TÜFE ile ÜFE arasındaki fark, bir yıl için en az bir kira bedeline denk geliyor. Buna göre; yeni uygulama ile aylık bin TL kira ödeyenler için aradaki fark bin 700 TL’yi, 2 bin TL ödeyenler için ise 3 bin 400 TL’yi aşıyor.

GAYRİMENKUL İÇİN ÖDENEN VERGİ ARTACAK

Yeni program ile birlikte gayrimenkullerden alınan vergide de değişikliğe gidildi. Buna göre kurulacak olan Taşınmaz Değerleme Sistemi’yle gayrimenkullerin rayiç bedeli üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Söz konusu bu uygulama, konut ve arsa sahiplerinin daha fazla vergi ödeyeceği anlamına geliyor.