Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kiralar arttı, yatırımcı krediye kaydı

Türkiye'nin büyük şehirlerinde kiralar son 2 yılda büyük ölçüde arttı. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun bu artışların devam edeceğini söyledi.

Yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisinin artması ve Suriyeli mültecilerin ülkeye giriş yapmaları sebebiyle Türkiye'nin büyük şehirlerinde kiralık daire bulmak imkansız hale geldi. Kiralık daire arayanların bir kısmı ise konutta kriter aramaksızın buldukları daireleri tutmak zorunda kaldı. Bu durumun farkında olan ev sahipleri ise dairelerinin kira ücretlerini yüzde 70-80 oranında arttırdı.

Emlak alımı yoğun değil

Türkiye'de kiraların son 2 yıl içerisinde tavan yaptığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, yüksek kira ödemekten sıkılan kiracıların konut kredisine yöneldiğini ifade etti. Konut kredisi kullananların ise genelde yatırım yapılabilir bölgelerden daire satın aldığını belirten Erilkun, “Bu yatırımlar İstanbul’un hemen her bölgesinde özelliklede B ve C gelir düzeyine sahip noktalarında, kira değerlerini neredeyse A grubu seviyesine gelecek kadar zorluyor. Bugün emlak alımı şu lokasyonda çok yoğun demek doğru değil. Çünkü gerek birinci elde gerekse ikinci elde alıcıların bütçeleri ve ek finansman olanaklarına göre dünün değersiz görülen ama bugün kentsel dönüşümle değerini katlayacak olan yapılar da hızla alıcı buluyor.” diye konuştu.

Kiralar yılın ortasında artıyor

Özellikle yılin ikinci yarısında dikkat çeken bir kira artışı yaşandığını vurgulayan Erilkun, “Şehrin bilinen merkezlerinde son 6 ayda ortalama yüzde 35’lere varan kira artışları oldu. Bu durum toplu konut bölgelerindeki hareketi dolayısıyla o bölgelerde de talepten doğan fiyat artışlarını da beraberinde getirdi. Örneğin Beşiktaş’ta yılın ilk çeyreğinde 2 bin 400 TL’ye kiraya verilebilen 100 metrekare büyüklüğünde bir dairenin fiyatı bugün 3.800 TL’ye kadar çıkabilirken, Halkalı’da 700 TL olan bir gayrimenkul minimum 950 TL’den kiraya verilebiliyor” dedi.

Merkezi lokasyonlarda fiyatlar daha da artacak

Yıl içerisinde merkezi lokasyonda bulunan konutların kiralarında yüzde 15'e varan artışların yaşanacağını belirten Hakan Erilkun, “Bugün yeni üretimin yok denecek kadar az olduğu Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy başta olmak üzere köklü merkezlerde her zaman yoğun olan talepler mevcut alan ve konut kapasitesi sınırlı olduğu için fiyatlara yansımaya devam edecek” dedi.