Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kirası 500 TL’nin üzerinde olanlar dikkat!

500 TL’nin üzerinde kira verenlerin, Vergi Usul Kanunu’na uyması gerekiyor. Kira ödemeleri ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Vergi Usul Kanunu ile birlikte konut kiralarında belli bir miktarın üzerindeki ödemelerin elden yapılması yasaklandı. Elden ödenmesi durumunda ise vatandaşlar ceza ile karşı karşıya kalıyor.

Kira ödemeleri, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, günlük, haftalık ya da kısa süreli konut kiralamaları ile işyeri kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın, banka ve benzeri finans kurumlarına ya da posta idarelerine yapılıyor.

Vatan Gazetesi’ndeki habere göre; söz konusu kira bedelinin banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracı kılınmak suretiyle yapılması karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri hazırlandığı için bu belgeler tevsik edici belge olarak kabul ediliyor. Bankaların internet şubelerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kabulü görüyor.

Vergi Usul Kanunu’na göre, yatırılmayan her bir kira tutarı için yüzde 5'i oranında ceza kesiliyor. Kiraya verilen konut ise kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi (PTT) aracılığıyla tahsil edilmemesiyle, cezayı konut sahipleri ödüyor. Söz konusu bir iş yeri ise her iki tarafa da ceza kesiliyor.