Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

Kiraya verdiğiniz yazlığınızın vergisini ödediniz mi?

Yazlığını kiraya verdiği halde vergilerini ödemeyenleri özel bir sistemle tespit eden Maliye, kira gelir beyanında bulunmayanlar için yüksek cezalar belirledi.

Geçtiğimiz aylarda, kiraya verdikleri gayrimenkullerin beyannamelerinde aldıkları kira bedelini düşük gösteren ev sahiplerinin peşine düşen Maliye Bakanlığı şimdi de yazlığını kiraya verip beyanda bulunmayanları araştırmaya başladı. Yazlıklarını sezon boyunca kiralayıp tanıdıklara vermiş gibi göstererek kira beyanı vermeyenler yüklü cezalarla karşı karşıya kalacaklar.

Toplamda 1 milyar lirayı bulan kayıp vergilerin takibine başlayan Maliye, ev alıp sattığı halde devlete vergisini ödemeyin kapısını da çalmaya başladı. Gelir İdaresi'nin yeni değerleme sistemi ile taşınmazların alım satımında belediyelerin emlak vergi değerine standart getirilirken, emlak satışı piyasa değeri üzerinden yapılacak. Bu özel sistemle birlikte yeni dönemde imar değişikliğinde emsal artışı olan parsellerin değerini ödemeyenlere imar izni verilmeyecek.

Bakanlıktan edinilen bilgire göre geçtiğimiz yıl 1.4 milyon kişi hazır beyan sistemini kullanarak gelir beyanında bulundu. Bu kapsamda 45.3 milyar liralık gelirin 33.1 milyar lirasının kira gelirlerinden, 12.2 milyar liralık beyanın ise ücret, menkul sermaye iradı beyanlarından yapıldığı açıklandı.