Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kiraya yüzde kaç zam yapılacak?

Yıllık kira oranları artık TÜFE üzerinden belirlenecek. Buna göre kiraya en fazla yüzde 15 zam yapılabilecek.

Kira oranlarının TÜFE üzerinden belirlenmesine yönelik kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre; kabul edilen kanun teklifiyle birlikte kira oranlarının belirlenmesinde resmen önemli bir değişikliğe gidildi. Artık kira artış oranlarının belirlenmesinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranları kullanılacak. Söz konusu oranın belirlenmesini ise Hazine ve Maliye Bakanlığı yapacak. Bunun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilecek.

YÜZDE 15.63 ZAM YAPILABİLECEK

Aralık ayında kira sözleşmesi dolan ve yılbaşında sözleşmesini yenileyecek olanlar için 2019 yılı kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanacak. Aralık ayı kira zam oranı, 12 aylık TÜFE ortalaması olan yüzde 15,63 oranı kullanılacak. Yani ev sahipleri kiracılarına yüzde 15,63 oranında zam yapma hakkına sahip olacak.

Kira sözleşmesi üzerinde yıllık kira artışı zam oranı belirlenmediyse ev sahipleri Kasım’da kira sözleşmeleri dolan kiracılarına Aralık ayı kira zam oranı olarak en fazla yüzde 15,63 oranında zam yapabilecek.