Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kirayı düşürecek düzenleme Meclis’ten geçti

Milyonlarca kiracının yüzünü güldürecek düzenleme Meclis’ten geçti. Artık kira zammı, bir önceki kira yılındaki TÜFE ortalamasına göre belirlenecek.

Milyonlarca kiracının yüzünü güldürecek düzenleme Meclis’ten geçti. Buna göre yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeli, bir önceki kira yılında Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçemeyecek.

Döviz kurlarındaki hareketlilik yüzünden üretici fiyatlarının yükselmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter’in haberine göre; Bakanlık, geçtiğimiz aylarda açıklanan Yeni Ekonomi Programı'na dahil edilen yeni düzenlemeyle kira fiyat artış oranlarında baz alınan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) kullanılmasını kararlaştırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklanan Aralık 2018 enflasyonunda TÜFE'de yüzde 0.40 Yİ-ÜFE'de ise yüzde 2.22 düşüş görüldü. Aralıktaki gerilemeyle beraber yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 20.30, ÜFE'de ise yüzde 33.64 oldu.

YAKLAŞIK 10 PUANLIK FARK VAR

Kira artış oranlarında baz alınan 12 aylık ortalama ÜFE'de yüzde 27, TÜFE'de ise yüzde 16.33 şeklinde oldu. Fakat enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber kira artış oranlarında ÜFE yerine TÜFE'nin baz alınmasını ön gören düzenlemenin Meclis'ten geçmemesinden kaynaklı kira artış oranlarının ÜFE üzerinden yapılmaya devam edeceği belirtildi. Bu da bin TL'lik bir kirada aylık 110 TL daha fazla ödenmesi anlamına geliyordu.

KİRALARI DÜŞÜRECEK DÜZENLEME MECLİS'TEN GEÇTİ

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren ve ev sahipleri ile yapacakları zam oranı görüşmelerinde elini rahatlatacak olan düzenleme dün gece yarısı Meclis'ten geçti.

ÜFE YERİNE TÜFE BAZ ALINACAK

Meclis’te kabul edilen Torba Yasa'daki bir madde ile yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeli, bir önceki kira yılında Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçemeyecek.

1000 TL'DE 110 TL DAHA AZ ÖDENECEK

Kararın yasalaşmasıyla beraber 2019’daki kira artış oranı TÜFE’deki 12 aylık ortalaması olan yüzde 16 oranını geçemeyecek. Yani bin TL'lik bir evde oturan vatandaşın kirası en fazla yüzde 16'lık zam sonrası bin 160 TL’ye yükselecek. Bu rakam ÜFE baz alınsaydı bin 270 TL’ye çıkacak kiracılar TÜFE'ye göre 110 TL daha fazla kira ödenecekti.