Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut alıcılarının ilk tercihi senet oldu

Konut alıcılarının yüzde 49’u seneti tercih etti. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, “Alıcılar, firmaların kampanya ve ödeme seçeneklerini değerlendiriyor” dedi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos 2018 verileri açıklandı. Konut satın alan müşterilerin peşinat kullanım oranının yüzde 34 olduğunu ifade eden Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, banka kredisi kullanım oranının yüzde 17, senet kullanım oranının ise yüzde 49 olduğunu açıkladı. Yetgin; bankaların konut kredisi faizinin yükselmesiyle birlikte konut alıcılarının firmaların sunduğu kampanya ve ödeme seçeneklerini değerlendirmeye başladığını ifade etti.

SATILIK KONUT FİYAT ENDEKSİ BİR YILDA YÜZDE 9 ARTTI

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Ağustos 2018’de bir önceki aya göre yüzde 0.17 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9 artış gösterdi.

Ağustos 2018’de metrekare başına konut satış fiyatları Hakkari’de yüzde 1.85 artış gösterdi. Hakkari bu artışla birlikte satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu.

MARKALI KONUT PROJELERİNİN YÜZDE 11’İ YABANCIYA SATILDI

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, Ağustos 2018’de yabancı alıcıların oranı rekor kırdı. Markalı konut projelerinin yüzde 11’i döviz kurunu fırsat bilen yabancı yatırımcılara satıldı. Ağustos 2018’de yabancılara yapılan konut satışı, yüzde 9 ile son 6 aylık ortalamanın 2 puan üzerinde gerçekleşti. Yabancı yatırımcılara satışlar Temmuz 2018’de yüzde 9, Haziran 2018’de yüzde 10, Mayıs 2018’de yüzde 7, Nisan 2018’de ise yüzde 8 olarak kaydedildi.