Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut alıcısı markalı konut için yüzde 26 fark ödemeyi kabul ediyor

Geneli 35 yaşında evli erkeklerden oluşan konut alıcıları daha ucuza alacağı aynı değerdeki bir konut markalı olunca yüzde 26 daha fazla ödemeyi tercih ediyor.

Konut yatırımcısı ve konut alıcısı her geçen gün daha çok markalı konut projelerini tercih eder oldu. Markalı konut projelerinde barınma alanlarından çok sosyal yaşam alanları sunulması alıcıyı cezbeden temel nedenlerden bir tanesi.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) potansiyel konut alıcısının tercihlerini değerlendirdi. GYODER tarafından hazırlanan‘Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu’na göre markanın konut fiyatına etkisi yüzde 26 olarak belirlendi.

Genel bir konut projesine 100 TL ödeme yapan bir konut alıcısı markalı bir konut projesinde konut satın alırken 126 TL ödeme yapmayı tercih ediyor. Artık sadece lüks segmente değil orta gelir grubuna da hitap eden markalı konut projeleri alıcısını sosyal olanakları, ulaşım olanaklarının merkezindeki konumları, sosyal yaşam alanları ve sağladığı ek ayrıcalıklar ile cezbetmeyi başarıyor.

10 yıl öncesinin rakamları incelendiğinde ise konut alıcıları markalı kont projesinden konut satın almak için fark ödemeyi kabul etmiyordu. Ancak günümüzde konut alıcıları markalı konut projelerinden konut satın almak için yüzde 26 oranında fark ödemeyi kabul ediyor.

Yapılan araştırmalara göre potansiyel konut alıcıları 35 yaş ve üzerindeki evli erkeklerden oluşuyor. Sektör genelde konutları hali hazırda konut sahibi olan tüketicilere satıyor. Yeni bir konut satın almak isteyenlerin yüzde 65’inin zaten başka bir konutu daha bulunuyor. Tüketicinin yüzde 70 oranındaki kısmı oturum amacıyla konut satın almak istiyor. Konut alıcılarının evlerinin en büyük olmasını istediği odası ise yatak odası.