Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut alıcısında oluşan ‘bekle-gör’ algısı konut sektörünü zorluyor

Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaat sektörünün günceldeki sıkıntılarından birini konut fiyatlarının düşeceğine inanan alıcının konut satın alma fikrinden vazgeçmesi.

Türkiye ekonomisinin en önemli yapı taşlarından bir tanesi olan inşaat sektörü son 10 yılda yatırımcısına da üreticisini de yüksek karlar ve bol kazançlar sağladı. Ancak inşaat sektörü bir süredir sıkıntı içinde. Bunun nedenlerinden bir tanesi de konut alıcısının konut fiyatlarının düşeceği yönünde oluşan algısı. Konut fiyatlarının 2018 yılı içerisinde düşmeye devam edeceğini düşünen konut alıcısı ‘bekle-gör’ mantığı ile hareket ederek konut satın alma fikrini erteliyor. Bu da sektörün daha sıkıntılı bir sürece sürüklenmesine neden oluyor.

Konut fiyatlarında bir süredir gözlemlenen gerilemenin nedeni üretilen konutlarda satışların durmasının önüne geçebilmek. Yüksek maliyetli konutlar üreten firmalar konutların alıcı ile buluşabilmesi için ve yaşanabilecek olası bir durgunluk döneminin önüne geçebilmek için uzunca bir süre fiyat artışına gitmedi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılan konut seferberliği kapsamında uzun vadeli faizsiz konut kredileri dağıtıldı. Bu süreç sektörün toparlanmasını sağladı.

Böylesine zorlu bir süreçten alnının akıyla çıkmayı başaran Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaatın 2018 yılında ise yeni bir çıkış yoluna ihtiyacı var. Bazı nedenler sektörün belini doğrultmasına izin vermiyor. Bu nedenler ise alıcının konut fiyatlarının düşmesi yönündeki beklentisinden kaynaklanan alımlarını erteleme kararı, karamsar yatırım ortamında iyileşmeye gidilmemesi, farklı sektörlerden şirketlerin konut sektörüne girerek yüksek maliyetli önceliği lüks segment olan konut arzı oluşturması, konut stokunun 800 bin seviyesine erişmesi ve tabi ki en önemli etken olarak da konut kredisi faiz oranlarının engellenemez yükselişi olarak sıralanıyor. Bu sorunların önünün alınmasıyla konut sektörünün rahat bir nefes alacağı öngörülüyor.