Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut alım satımlarında hizmet bedeli payına düzenleme!

Emlakçılık Yasası resmen çıktı. Emlakçılık sektörü yepyeni kurallarla yeniden şekillendirildi. Yeni yasayla birlikte alım satımlardaki hizmet bedeli payı da güncellendi.

Uzun süredir emlakçılar başta olmak üzere konut ve inşaat sektörünün gündeminden düşmeyen yeni emlak yönetmeliği resmen yürürlüğe girdi. Emlak sektörünün kuralları baştan aşağı değiştirildi.

Sil baştan yapılan sektörde en çok etkilenen ise emlakçılar olacak çünkü bundan sonra emlakçılık yetki belgesine sahip olmayanlar bu işi yapamayacaklar. Üstelik tek seferliğe mahsus bir düzenleme olmayan emlakçılık mesleki yeterlilik belgesinin 5 yılda bir değiştirilmesi gerekiyor. Belirli kurallar dahilinde icra edilecek olan meslekte eğer ki yılda 3 defa ihlal yapılırsa belge geçersiz olacak.

KDV hariç hizmet bedeli yüzde 4'ten fazla olmayacak

Emlak sektöründe yepyeni bir sayfa açılmasının önünü açan yeni emlak yönetmeliği ile birlikte değişen kurallardan bir tanesi de alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, sözleşmede yer verilen satış bedeli bundan sonra KDV payı hariç yüzde 4’ten fazla olamayacak.

Konut alım satım işlemlerinde hizmet bedeli payına ilişkin düzenleme

Yeni emlak yönetmeliği ile birlikte sektördeki bundan sonraki süreçte konut alım satım işlemelerinde hizmet bedeli payı, sözleşmede yer verilen satış bedelinin Katma Değer Vergisi (KDV) hariç yüzde 4’ünden fazla bir tutar da olmasına izin verilmeyecek.

Konut kiralama işlemlerinde hizmet bedeli payına ilişkin düzenleme

Konut kiralamadaki hizmet işlemlerinde ise yeni emlak yönetmeliğinde yer alan kurallara göre aylık ödenecek kira tutarının Katma Değer Vergisi (KDV) hariç bir aylık tutarını aşmasını izin verilmeyecek.