Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut almak isteyenler elini çabuk tutmalı

Sektör temsilcileri konut almak isteyenleri elini çabuk tutması konusunda uyardı. Tapu harcı ve KDV teşviklerinin büyük fırsat olduğu belirtildi.

Sektör temsilcileri, konut sektöründeki gelişmeleri ve 2019’da yaşanacak fiyat değişimlerini değerlendirdi. Yeni Meram Gazetesi'nde yer alan habere göre; ‘Enflasyonla Mücadele’ edebilmek için kur ve enflasyon rakamlarının yükselmesiyle birlikte artan inşaat maliyetlerini fiyatlara yansıtmayan sektör temsilcileri, bu sürecin maalesef fazla sürmeyeceğini ve elinde sonunda fiyatların yeni projelere yansıyacağını ifade ettiler. Konut almak için en iyi zamanın şimdi olduğunu aktaran yetkililer, tapu harcı ve KDV teşvikleri uzatılmasının büyük fırsat olduğunu belirtirken, vatandaşa elini çabuk tutması tavsiyesinde bulundu.

Gayrimenkul sektörü olarak 2018 yılında sektöre ivme kazandıracak önemli adımlar attıklarını dile getiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin; “Tapu harcı ve KDV oranının indirilmesiyle birlikte, kamu bankalarının konut kredi faizlerini düşürmesinin ardından Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul firmalarının üyesi olduğu GYODER, İNDER ve KONUTDER olarak ‘Güç Birliği’ne gittik. 15 Mayıs’ta başlattığımız kampanyayı 30 Haziran’a kadar uzattık. Tüm peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası, bankaların yüzde 0.98 faizle konut kredisi desteği sağlamasıyla birlikte sektörde büyük bir ivme oluşturdu” diye açıklama yaptı.

SENETLİ SATIŞLAR ARTTI

Bu ‘Güç Birliği’ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Türkiye için Kazanç Vakti’ kampanyasının vatandaşa, sektöre ve milli ekonomiye büyük katkı sağladığını dile getiren Feyzullah Yetgin; “2018’de ülke genelinde 1 milyon 375 bin 398 adet konut satıldı. Bu rakam 2017’de 1 milyon 409 bin 314 olarak gerçekleşmişti. Yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen, 2018 konut satışları 2017’ye oranla sadece yüzde 2.4 azaldı” dedi. 2018’deki konut kredisi faizlerindeki artışın ev sahibi olmak isteyenleri olumsuz etkilediğini ifade eden Yetgin, bu nedenle senetli satışlarda artış olduğunu da sözlerine ekledi.