Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut almak isteyenler konut kredisinden uzak duruyor

Yurt genelinde konut satın almak isteyen vatandaşlar yüksek faiz oranları nedeniyle kontu kredisi kullanmaktan kaçınıyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından inşaat sektörüne ilişkin analiz raporu açıklandı. Rapordan elde edilen sonuçlara göre konut alıcısı konut kredisi kullanmaktan kaçınıyor.

TMB tarafından sektöre kazandırılan analiz raporunda elde edilen çarpıcı sonuçlara göre, konut segmentinde durgunluk işaretleri dikkat çekiyor. 2018 yılının ilk aylarından bu yana konut fiyatlarında ve konut satışlarında eş zamanlı bir gerileme olduğuna da değinilen analiz raporunda toplam satışların şubat ayında bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 4,5 oranında gerilemiş olduğu ve 2018 yılının ilk iki ayında toplam satışların da yıllık bazda yüzde 2 oranında gerilemiş olduğu bilgisi kaydedildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından hazırlanan analiz raporundan elde edilen bir diğer sonuca göre de konut satın almak isteyen tüketicileri konut kredisi kullanmaktan kaçınma eğilimi içinde olduğu görülüyor.

Konut satın almak için konut kredisi kullanma eğilimine giren tüketicinin oluşturduğu tabloya bakıldığında gayrimenkul fiyatlarının pahalı bulunması ve yılda yaklaşık 2,35 kout kredisi faizlerinin yüksek seyri ve faizlerin düşeceği beklentisi durumun özeti olarak gösteriliyor.

Tüketici yüklü bir borcun altına girmek ve yüksek faiz ödemek istemiyor. Bu nedenle konut kredisi kullanarak ev satın fikrinden uzaklaşıyor.

Sürekli artış gösteren döviz kurları enflasyonu, enflasyon da faizleri yükselttiğinden, geçtiğimiz dönemde konut kredisi kullanmanın oluşturduğu risk ve gerileyen konut talebi de kontu kredisi kullanılarak konut satın alımlarının gerilemesine neden oluyor.