Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut almak isteyenlere birden fazla kolaylık sağlanacak

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in konut sahibi olmak isteyenlere yönelik yaptığı açıklamalara umut oldu.

Konutta “az oda fazla imkan” kurgusuyla hayata geçirilen “Stüdyo daire, 1 artı 1, 2 artı 1” türü projelerin çoğalmasıyla ev sahibi olma isteği artan gençlerin önüne çıkan maddi sorunlara ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamaları umut oldu.

Şimşek, 2016 yılında uygulamaya konan “konut hesabı” sisteminde, bankalar ve katılımcılar arasında köprü kurarak yeni dönem için düşük faiz esaslı düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Konut alan yatırımcılara ekstra vergi avantajları, daha düşük stopaj ve düşük tapu harcı gibi kolaylıklar düşünüyoruz” dedi.

Başkent’te Kent İncek ve Kule Evo gibi özellikle genç nüfusun yoğun ilgi duyduğu projeler üreten Besa Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Bakan Şimşek’in açıklamalarının en çok ev sahibi olmak isteyen gençleri sevindireceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Kule Evo ve Kent İncek gibi 1+1 ve 2+1 daire tiplerinin bulunduğu projelerimizden ev sahibi olanların hemen hemen yarısı 20-30 yaş aralığında. Bu da gösteriyor ki genç nüfusun ev alma şeması geçmişte olduğu gibi ‘senelerce birikim yap, al’ üzerine kurulu değil. Bugün yeni mezunlar bile uygun imkanlar sağladığında ev alıp yavaş yavaş ödeme mantığını tercih ediyor. Gençler artık ileriye dönük yatırım yapmak için yarını beklemiyor.”

Genç yaşta ev sahibi olmak isteyenlerin meslek hayatına yeni atıldıkları için nakit sıkıntısı çektiğini ifade eden Bezci, “Başbakan Yardımcısı Şimşek’in açıklamalarının en fazla hemen ev sahibi olmak isteyen ancak yüksek faiz yükü nedeniyle ev sahibi olma hayallerini erteleyenlerin imdadına yetişeceğini düşünüyorum. Çünkü kredi en büyük sorun. Yeni düzenlemeler bu sorunların aşılıp genç yaşta ev sahibi olma oranını ciddi şekilde artırır. Biz de Besa Grup olarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de uygun projelerle bu duruma katkı sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.