Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut fiyat artışında şampiyon Bursa oldu

Bursa'da satılık konutlardaki fiyat artışı yüzde 16'yı buldu. Şehirde satılık konutların metrekare birim fiyatları ortalama 1.823 TL oldu.

Ardı ardına yapılmaya başlanan konut projeleri, Bursa’daki konut ihtiyacını karşılamaya yetmedi. Gelişmiş sanayi bölgesi ve verimli tarım alanlarıyla güçlü bir ekonomik yapıya sahip olan Bursa’da satılık ve kiralık gayrimenkul ilanlarının fiyatları yatırımcıları şaşırttı. Özellikle Nilüfer ilçesinde gerçekleştirilen projeler, ilçenin yeni kent merkezi hâline gelmesine neden oldu.

Bursa’daki konut, arazi ve iş yeri ilanlarının fiyatlarında son bir yılda sürekli artış gözlemlendi. Bununla birlikte Türkiye genelinde satılık konutların metrekare fiyatındaki yüzde 8’lik artışa karşı, Bursa’daki satılık konutların fiyatlarında yüzde 16 artış yaşandı. Son bir yıla bakıldığında Bursa’da gayrimenkul piyasasındaki (konut, arazi ve iş yeri ortalaması) artış ise ortalama yüzde 11 olarak hesaplandı. Bursa’daki satılık ilanlarda bir metrekare konutun fiyatı ortalama 1.823 TL iken bu rakam arazide 50 TL, iş yerinde ise 2 bin 369 TL olarak belirlendi. Kiralık ilanlarda ise konutun metrekare ortalama fiyatı 8 TL iken, iş yeri ilanlarında 13 TL oldu.

Nilüfer'de gayrimenkulü olan yaşadı

Bursa’daki merkez ilçeleri baz alındığında satılık ve kiralık konut, arazi ve iş yeri ilanları arasında en pahalı ilanlar Nilüfer ilçesinden çıktı. Satılık ilanlar arasında Nilüfer ilçesinde en pahalı konut ilanı 24 milyon TL, en pahalı arazi ilanı 71 milyon TL, en pahalı iş yeri ise 42 milyon TL olarak yansıdı. Kiralık ilanlar arasında Nilüfer ilçesinde en pahalı konut ilanı 15 bin TL, en pahalı arazi ilanı 35 bin TL, en pahalı iş yeri ilanı ise 390 bin TL oldu.

Bursa’da arsaların azalması, maliyetlerin artması ve göç eden insanların fiyatları yukarı çekmesinden dolayı emlak piyasası yükselişini yıllardır kaybetmedi. Nilüfer’deki fiyat artışının nedenleri arasında kentsel dönüşümün etkisi görüldü. Kentsel dönüşüme giren sitelerdeki dairelerini boşaltan ev sahipleri, aynı ilçede kiralık konut aramaya başladı. Bu da ilçedeki fiyatları artırdı. Ayrıca Bursa’da gayrimenkule yatırım yapmayı planlayan yatırımcıların konut ve arazi alımında ilk tercih ettiği bölge olan Nilüfer, satış adedi bakımından mevcut talebi karşılayacak düzeyde olmadığı için bu durum da fiyatların artmasına neden olan gösterildi. Özellikle son yıllarda Bursa’nın batı yönlü büyüme göstermesi ve vatandaşların konut alımında önceliği Nilüfer ilçesinden yana kullanması da buradaki satılık konut ihtiyacının artmasına neden oldu.