Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut fiyat artışları neden geriliyor?

Türkiye genelinde konut fiyatlarının artışında gerileme yaşandığı gözlemleniyor. Peki konut fiyatlarındaki bu gerilemenin başlıca nedenleri nelerdir?

Konut fiyatları yurt genelinde artışını durdurdu. Bir süredir aynı seviyede seyrediyor. Bunun nedeni şüphesiz ki inşaat sektörünün yaşadığı sıkıntılar. Ancak konut fiyatlarının gerilemesinin başka nedenleri de var. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de konut satışlarında bir süredir korunan çizginin dışına çıkılması. Peki, hangi nedenlerden dolayı konut fiyatları geriledi?

Konut alıcısının fiyatlarının düşmesini bekliyor olması

Yakın zamanda konut almayı planlayan tüketici bu kararından vazgeçti. Çünkü konut fiyatlarının daha da gerileyeceğini düşünüyor. Ancak konut piyasasının önemli temsilcileri konut fiyatlarının artan maliyetleri karşılayabilmesi için artık gerilemeyeceğini söylüyor. Konut fiyatlarının gerilemesini bekleyen tüketiciler piyasanın daha çok sıkıntıya girmesine neden oluyorlar.

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi

Konut satın almak isteyenlerin birçoğu özellikle peşinatı denkleştiremeyince konut kredisi kullanarak hayallerini gerçekleştirme yolunu seçiyor. Ancak konut kredilerindeki gerilimli yükselişin devam ediyor olması konut alma fikrinden tüketicileri uzaklaştırıyor. Bu durumda konut fiyatlarındaki artışın gerilmesine neden oluyor.

Konut stokunun 800 bin adete ulaşması

Türkiye genelindeki konut stoku 800 bin adet seviyesine ulaştı. Bu durum konut satışlarının yavaşladığının en büyük kanıtlarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Hal böyle olunca üretici firmalar yakın zamanda fiyat artışına gitmekten uzak durdu. Ancak inşaat sektörünün önemli temsilcileri gayrimenkul fiyatlarının artık gerilemeyeceğini ve bundan sonraki süreçte maliyetlerin karşılanabilmesi için artış göstereceğini tahmin ediyor.