Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut fiyatları 2019’da yüzde 25 oranında artacak

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarının 2019’da yüzde 25 oranında artacağını dile getirdi. “Şimdi konut almanın tam zamanı” dedi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektöre dair açıklamalarda bulundu. Gayrimenkul sektörünün, satışlar ve faiz arasındaki ters orantının en çok hissedildiği sektörlerden biri haline geldiğini söyleyen Nazmi Durbakayım; mevduat ve kredi faizinin yükselmesi, düşük kira geliri ve konutun prim yapma potansiyelinin zayıflaması gibi durumların ev alma isteğini zayıflattığını vurguladı.

Türkiye Gazetesi’nden Ömer Faruk Bingöl’ün haberine göre; inşaat maliyetlerinin artmasıyla birlikte alınan yapı ruhsatlarının da azaldığını vurgulayan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Nazmi Durbakayım, maliyetlerin çok yükseldiğini ifade etti ve ekledi: “Maliyetler henüz fiyatlara yansımış değil. Faizlerde de aşağı giden trendin hızlanması hâlinde, konut fiyatlarında artış kaçınılmaz olacaktır” şeklinde konuştu.

“KONUT ALMANIN TAM ZAMANI”

Arsa sahibine yüzde 80 vererek iş yapmaya kalkışanların olduğunu belirten Nazmi Durbakayım, işi inşaat olmayan ve hesabını doğru yapmayan zayıf firma ya da kişilerin şu anda büyük zararlar ederek piyasadan çıkmaya başladığını ifade etti. Durbakayım, bunun ruhsatlardan açıkça görüldüğünü belirti ve ekledi: “Bu yıl yapı ruhsatları yüzde 50 oranında azaldı. Bu, artık daha az inşaat arzının olacağı ve stokların hızlıca tükeneceği demek. Bir de maliyetlerin fiyatlara ekleneceğini hesaba kattığınızda, şu anda konut almanın tam zamanı” dedi.