Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

Konut fiyatları artacak mı?

2018 yılında konut almayı planlayanların aklında tek bir soru var. Konut fiyatları 2018 yılında yükselecek mi yoksa düşecek mi?

Türkiye genelinde konut fiyatlarında bir gerileme olduğu gözlemleniyor. Konuta yatırım yapacaklar ya da konut satın almayı düşünenler bu yıl konut fiyatlarının seyrini merak ediyor. Uzun süredir konut fiyatları artışında bir gerileme olduğu görülüyor. Ancak bu durum ne kadar devam edecek? Uzmanlar bu konu hakkında ne söylüyor?

Gerileme eğilimine giren konut fiyatlarının sektör temsilcileri başta olmak üzere konuyla ilgili birçok isim tarafından artan maliyetler nedeniyle konut fiyatlarının artık düşmeyeceği aksine yükseleceği yönünde.

Demir fiyatlarının sürekli artması, hafriyat maliyetlerinin yükselmesi, konut kredisi faizlerinin bir türlü engellenemeyen artışı, tapu harcı, KDV oranlarının yüksekliği, otopark zorunluluğu gibi nedenlerden dolayı konut üretimlerinde yaşanan maliyet artışı zamanla konut fiyatlarına da yansıyacak. Bu durumda konut fiyatlarının yükselmesine neden olacak.

Konuyla ilgili görüş bildiren birçok uzman ve yetkili isme göre konut fiyatlarında bundan sonra daha fazla bir düşüş yaşanması beklenmiyor. Aksine konut fiyatlarının bundan sonraki süreçte artış göstermesi bekleniyor. Konut satın almayı düşünen ya da birikimlerini konut alanında yatırıma çevirmek isteyen insanların bu zaman dilimini iyi değerlendirmesi gerektiğini söyleyen inşaat sektörü temsilcileri genel olarak ‘konut satın almak için en uygun zaman dilimi’ fikrinde birleşiyorlar.

Konut sektöründe bağımsız her daireye bir adet kapalı otopark yapılması zorunluluğunun getirilmesi, KDV oranlarının artışı, alt yapı bedelleri, tapu harcı, hafriyat maliyetlerindeki artış, demir fiyatlarının sürekli yükseliyor olması ve özellikle konut kredisi faiz oranlarının psikolojik seviyenin çok üzerinde seyrediyor olması nedeniyle konut üretimlerinde maliyetlerin artması ve bu nedenle konut fiyatlarının da ilerleyen günler de daha da yükselmesi bekleniyor.