Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut fiyatları artacak mı?

Uzun süredir konut fiyatlarında bir gerileme gözlemleniyor. Sektör durağan bir dönemde. Peki, seçimlerden sonra konut fiyatları yükselecek mi?

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ve döviz kurlarındaki ani yükselişler nedeniyle konut fiyatlarında uzun süredir beklenen artışlar gerçekleşmedi. İnşaat maliyetlerinin yükselmesi, arsa sorunu gibi nedenlerle inşaat sektörü zor günler geçiriyor.

Ürettiği konutları satmak da zorlanan inşaat sektörü temsilcileri bu zorlu süreci konut fiyatlarında artışa gitmeden aşmaya çalışıyor. Konut alıcısının ve yatırımcının beklemeye devam etmesi ve konut fiyatlarında düşüş yaşanmasına garanti gözüyle bakmasıyla da konut satışlarında beklenen performans görülemiyor.

2018 yılına konut kredisi faiz oranlarının yükselişi ve döviz kurlarındaki ani yükselişlerle birlikte giriş yapan konut sektörü son on yıldır yaşadığı en durgun dönemlerden birine geçiş yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminden ardından yaşanan en düşük konut satış seviyesi de yine 2018 yılı içerisinde görüldü.

Konut alıcısında oluşan ‘bekle gör’ anlayışı da bu duruma eklenince sektördeki inşaat firmaları konut fiyatlarında artışa gitmedi. Ancak seçimden sonra istikrar ortamının yeniden sağlanacağı ve bu durumun da artan maliyetleri karşılamak isteyen sektör temsilcileri tarafından konut fiyatlarında artış olarak yorumlanacağı tahmin ediliyor.

İnşaat maliyetlerinde yüzde 20 seviyelerine gelen artış ve kaybedilenlerin geri kazanılması için 24 Haziran 2018 genel seçimlerinden sonra konut fiyatlarında kademeli olarak artışa gidileceği tahmin ediliyor.