Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut fiyatları en çok Bursa’da artış gösterdi

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Mart ayı verileri açıklandı. Buna göre konut fiyatları en çok artan il Bursa oldu.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi verilerine bakıldığında, Mart ayında fiyat artışı bir önceki aya göre yüzde 0.23 oranında gerçekleşti.

Konut fiyatları en çok Bursa’da artış gösterdi

Mart ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2.11 oranında artan Bursa, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %1.04 oranı ile Çankırı oldu. Mart ayında bir önceki aya göre %0.2 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %4.14 oranında artış gerçekleşti.

Kira artışı en fazla Zonguldak’ta gerçekleşti

Mart ayında metrekare başına konut kira değerleri %2 oranında artan Zonguldak, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Van ise %2’lik oranla bu dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu.

Banka kredisi kullanma oranı düştü

Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin banka kredisi kullanma oranı Mart ayında %33 oranında gerçekleşti. Kasım ayında %15, Aralık’ta %22 Ocak’ta %27 olan banka kredisi kullanım oranı, Şubat’ta %48’e yükselerek, son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 3 il; Balıkesir (%28.42), Muğla (19.32) ve Tekirdağ (19.12) oldu.