Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut fiyatlarında yüzde 10'luk artış bekleniyor

KONUTDER Başkanı Altan Elmas eylül ayına kadar inşaat maliyetlerindeki artışın konut fiyatlarına yansımaya başlayacağını ve zammın yüzde 10’u bulacağını söyledi.

Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, konut fiyatlarında artışın kapıda olduğunu söyleyerek konut satın almayı planlayan vatandaşları acele etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Yüzde 19,1 artışla son zamanların en yüksek seviyesine çıkan inşaat maliyetleri artışları nedeniyle kısa süre içerisinde konut fiyatlarının da artmaya başlaması bekleniyor.

KONUTDER Başkanı Elmas, “Maliyet yükü yavaş yavaş yansıyacaktır. Eylüle kadar zam yüzde 10’u bulur. Bu 2 ay alım fırsatı devam ediyor” dedi.

Rekor bir artışa imza atan inşaat maliyet endeksi, Nisan 2018 itibarıyla 151.21'lik seviyesini gördü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre endeksin son 1 yıllık artışı yüzde 20’ye ulaşıyor.

İnşaat maliyetlerinin uzun süredir yükseliş trendinde hareket ediyor olmasına rağmen konut üreticileri konut sektörünün zor günlerini aşabilmesi için fiyatlara maliyet artışlarını yansıtmadı. Ancak inşaat maliyetlerinin rekor seviyeye ulaşmasıyla konut üreticileri konut fiyatlarında zam yapmaya gidecek.

Konut fiyatlarının kısa süre içerisinde yükseleceğini ifade eden KONUTDER Başkanı Altan Elmas, 2018 Eylül tarihine kadar konut fiyatlarındaki zammın yüzde 10 seviyesini bulacağını söyledi.

KONUTDER Başkanı Elmas, “Artan maliyetleri firmalar yavaş yavaş yansıtacaklardır. Eylül ayına geldiğimizde fiyatlarda yüzde 10'luk bir artış olur. O yüzden tüketiciler için bu aylarda alım fırsatı devam ediyor” açıklamasında bulundu.