Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut fiyatlarında yüzde 11’lik artış yaşandı

TCMB tarafından 2017 yılına ilişkin Konut Fiyat Endeksi ve Hedonik Konut Fiyat Endeksi verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

Türkiye Cumhuriyet Bankası verilerinden elde edilen bilgiye göre, 2017 yılı Aralık ayında konut fiyat endeksi yüzde 11,15 artış yaşadı. Hedonik Konut Fiyat Endeksi ise aylık yüzde 9,84 yükseldi.

Merakla beklenen veriler ilişkin Konut Fiyat Endeksi, Yeni Konut Fiyat Endeksi ve Hedonik Konut Fiyat Endeksi istatistikleri TCMB tarafından açıklandı.

Konut Fiyat Endeksi aralık verilerine göre, yıllık yüzde 11,5, aylık yüzde 0,71 artış yaşadı. Konut fiyatlarındaki yükseliş rakamı enflasyon rakamının altında seyrederken, ortalama 5 yılın da en düşük artışı olarak tarihe geçti. Aynı ay Yeni Konut Fiyat Endeksi ise yüzde 10,27 oranında artış olduğu kaydedildi.

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) verilerine göre, Aralık 2017 yılında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,55 oranında Hedonik Konut fiyatlarının arttığı görülüyor. Yine bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla nominal olarak yüzde 9,84 oranında artış yaşandığı, reel olarak ise yüzde 1,86 oranında azalış yaşandığı görülüyor.

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ve konut üretimi maliyetlerinin artması sektör temsilcilerini endişeye sevketmeye başladı. Hem küresel anlamda hem de ülkesel olarak zor bir yılı geride bırakan konut sektöründe bazı segmentlerde meydana gelen konut şişkinliği fiyatların yükselmesiyle paralel düzeyde sorun teşkil ediyor.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hedonik Konut Fiyat Endeksi (HKFE) (2010=100), 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 oranında artarak 214,73 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,84 oranında artan HKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 1,86 oranında azalış göstermiştir.”