Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Konut fiyatlarındaki artışın sebebi arsa maliyeti"

KONUTDER Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas, çok fazla konut üretilmesine rağmen arsa maliyetleri yüzünden konut fiyatlarının sürekli arttığını söyledi.

Konut fiyatlarındaki artışlarla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Altan Elmas, yılın ilk aylarında konut fiyatlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artış gözlendiğini söyledi. Konuttaki ihtiyacın daha çok orta ve altı segmentlerde yaşandığını belirten Elmas, buna rağmen konut fiyatlarının sürekli arttığını belirtti.

Bu artışların en büyük sebebinin arsa maliyetlerini olduğunu vurgulayan Elmas, "Bu şekilde olduğu sürece, özellikle de büyük şehirlerde bu, konut fiyatlarını ister istemez yukarı çekiyor. Çok ciddi şekilde konut üretilmesine rağmen, üretim fazla olduğu zaman fiyat üzerinde bir miktar baskı olması lazım ama arazinin getirdiği dezavantaj, fiyatları sürekli yukarı çıkarıyor." diye konuştu.

Sektörün en büyük sıkıntısı arsa

Konutları makul fiyatlarla üretmek için çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Elmas, şöyle konuştu:

"Talep kadar da orta sınıf veya orta üst sınıf konut üretilemiyor gibi gözüküyor. Konutları makul fiyata üretebilsek, 'Konutu kime satacağız?' diye bir derdimiz olmaz. Arsa fiyatları bizi sürekli yukarıya doğru ittiği için konut üretemiyoruz. Bunun çözümü de arsa üretmekten geçiyor. Çünkü sosyal konut ve uygun konut satabilme adına hazırlanan bölgelerde, en fazla 3-4 yıl içinde, gören talep sonrasında oralar da artık uygun fiyatlı konutların satılamadığı alanlar haline geliyor. İhalelerde fiyatlar uçuşuyor, rakamlar yükseliyor. Rakamlar yükselince uygun fiyatlı konut üretmek bir başka bahara kalmış oluyor. Sektörün en büyük sıkıntısı bu."

Lüks konutta satışın azalması sektörü etkilemiyor

Lüks konut üretiminin bir dengede gittiğini söyleyen Elmas, "Talebin üzerinde lüks konut üretimi, sektöre bir miktar stok taşıtır. Mutlaka satış bekleyen lüks konut miktarı vardır. Sektöre darbe vuracak seviyede bir şey değil. Orada bir tıkanma olunca da bir iki yıl içerisinde geri çekiliyor. Lüks üretimde hemen frene basılıyor. Dolayısıyla kendi içinde bir denge oluşuyor." dedi.