Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut fiyatlarının en çok arttığı il Rize oldu

REIDIN Emlak Endeksi Ekim ayı raporuna göre, Türkiye'de geçtiğimiz ay konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği şehir yüzde 2 ile Rize oldu.

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endekslerine göre, gayrimenkul sektörünün büyüme potansiyeli devam ediyor. Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, REIDIN – GYODER işbirliği ile hazırlanan endekslerin, ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün potansiyelini değerlendirmede bir ayna görevi gördüğünü vurguladı. Bundan dolayı sektörün bankacılık ayağına önemli ölçüde yön veren bir kuruluş olarak endekslerin hazırlanmasında katkıları bulunmasından memnuniyet duyduklarını belirten Haki, “Özellikle son dönemlerde faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi, kredilendirme oranının artması ve KDV’nin düşürülmesi gibi düzenlemeler, geleceğe yönelik olumlu beklentileri güçlendirdi. Bu düzenlemeler sonrasında sektörde yaşanan hareketlilik, bankaların kredi hacimlerine de olumlu yansıdı” dedi.

Konut fiyatları 6 yılda yüzde 70 oranında arttı

Türkiye’nin 68 şehri içerisinde geçen aya göre satılık konut fiyatları Rize'de yüzde 2 oranında arttı ve Rize fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerleri yüzde 2.08 ile en çok Yozgat’ta arttı.

Endeks sonuçlarına göre konut fiyatları; Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0.29 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.34 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre yüzde 70.20 oranında yükseldi.

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.