Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut hesabı ile konut kredisi faizleri de düşecek

Bir süredir görüşmeleri TBMM’de devam eden Torba Yasa Tasarısı’nın onaylanmasıyla birlikte konut kredisi faiz oranları da düşürülecek.

İki yıl önce uygulamaya konulan konut hesabı uygulamasında bir dizi değişikliğe gidiliyor. Konut hesabı hükümet tarafından tasarrufa dayalı birikim ile konut sahibi olmayı teşvik eden devlet destekli bir uygulama. Bu uygulama ile hesap açan dar gelirli vatandaşlar konut sahibi olmak için birikim yapıyor.

Mevcut sisteme göre birikimlerinin yüzde 20’si kadarı 15 bin TL’yi geçmemek üzere devlet tarafından destek olarak veriliyor.
Görüşmeleri süren ve kısa süre içinde onaylanması beklenen Torba Yasa Tasarısı’na göre, konut hesabı ile konut kredilerinin birleştirilmesi ve vatandaşların daha düşük faizle kredi alabilmesi sağlanacak.

Tasarının hayata geçirilmesiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan konut hesabı uygulaması Hazine Müsteşarlığına taşınacak. Bakanlıktan çıkan konut hesabı bütçesi tasarının yasalaşmasının ardından Hazineye devredilecek ve uygulama ile ilgili her şey Hazine Müsteşarlığı tarafından yönetilecek.

Düzenlemeyle birlikte yüzde 20 olan devlet katlısı oranı yüzde 25 seviyesine yükselecek. Devlet katkısı en çok 15 bin TL’den en çok 20 bin TL seviyesine yükseltilecek. Konut hesabı ile konut satın alanlara tapu harcı indirimi de yapılacak.

Yeni düzenlemeyle birlikte konut hesabı konut kredileri ile birleştirilecek. Böylece anlaşmalı bankalardan konut hesabı açan ve ödemelerini aksatmadan gerçekleştiren vatandaşlara düşük faiz oranları ile kredi sağlanacak.

Konut hesabında kalan para ne kadar uzun süre kalırsa ve ne çok birikirse konut kredisi faiz oranlarında o oranda indirim yapılacak. Bunun gerçekleşebilmesi için gerekli olan işlemler de bankalar ve Hazine Müsteşarlığı arasında yapılan anlaşmalar ile sağlanacak.

Konut hesabı ile ilgili düzenlemelerin hayata geçirilmesinin ardından 2016 yılından bu yana 12 bin kişi tarafından kullanılan konut hesabı uygulamasının daha çok yaygınlaşması ve işlerliğinin artması bekleniyor.