Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut hesabı nedir? Ne işe yarar?

Devlet destekli tasarrufa dayalı konut hesabı uygulamasıyla birikim yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Peki, konut hesabı nedir? Ne işe yarar?

Gayrimenkul fiyatlarının ve konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği birçok çalışan vatandaşın konut hayallerini ertelemesine neden oluyor. Hükümet tarafından geliştirilen ‘konut hesabı’ uygulaması sayesinde artık her vatandaşın ‘başını sokacak bir çatısı’ olacak. Peki, konut hesabı nedir? Konut hesabından nasıl faydalanabilir? Konut hesabına girebilmek için gerekli şartlar nedelerdir? Konut hesabında ne kadar süre birikim yapılması gerekir?

2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hayata kazandırılan ve ilk etapta beklenen ilgiyi görmeyen konut hesabı uygulaması, devlet destekli tasarrufa dayalı konut satın alma uygulaması olarak kısaca özetlenebilir. Devlet tarafından anlaşma sağlanan bankalara belirli şartları karşılayan vatandaşlar birikimlerinin yüzde 25’i kadarını devletten teşvik olarak alıyorlar. Bu birikimle de konut sahibi olunabiliyor.

Konut hesabı uygulamasında yapılan düzenlemelerle birlikte, konut katkı payı yüzde 20’den yüzde 25’e; konut hesabı içindeki tutarın destek olarak verilen kısmı da en yüksek 15 bin TL’den en yüksek 20 bin TL seviyesine getirildi. Bu durumda konut hesabına olan ilgiyi artırdı. 2016 yılından bu yana hesapta biriken para 80 milyon TL seviyesine erişti.

Peki konut hesabından kimler faydalanabilir?

Konut hesabından faydalanmak isteyen vatandaşlar,

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,

  • Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşı olmak,

  • Kendisi, eşi ve velayetindeki çocuklarının daha önceden ev sahibi olmaması,

  • Hane içi toplam gelirin yurt genelinde 3 bin 200 TL’den İstanbul içinde 3 bin 700 TL’den fazla olmaması,gibi koşulları karşılıyor olması gerekiyor. Bu şartları karşılayan vatandaşlar devlet tarafından anlaşma sağlanan bankalardan konut hesaplarını açtırıp ilk etapta 30 bin TL’den fazla olmamak kaydıyla ilk ödemelerini yapabiliyorlar.

Konut hesabını açtıran vatandaş ister ayda bir eşit taksitlerle isterse 3 ayda bir eşit taksitlerle ödem yaparak hesabında konut satın almak üzere para biriktiriyor. Hesaptan en az 3 yıl süresince çıkmamak gerekiyor. Hesapta en az 5 yıl süreyle kalanlar ise en karlı çıkanlar. Birikim sonunda ise, hesaba devlet tarafından en fazla 20 bin TL kadar katkı teşviki ödeniyor.