Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut hesabı uygulamasından nasıl yararlanılır?

2016 yılından bu yana hayatımızda olan ve dar gelirli vatandaşın konut alma umudu devlet destekli konut hesabı uygulamasından nasıl yararlanılır?

Hemen hemen çalışan her vatandaşın hayali bir ev satın alabilmek. Ancak sürekli yükselen gayrimenkul fiyatları dar gelirlinin hayallerini ertelemesine neden oluyor. Konut kredisiyle ev sahibi olmayı düşünen vatandaşların gözünü de sürekli yükselen banka kredisi faiz oranları korkutuyor. Tam da bu noktada devlet duruma el attı ve 2016 yılında devlet destekli konut hesabını geliştirdi.

Peki destekli konut hesabından nasıl yararlanılır? Tasarrufla konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar devlet destekli konut hesabını nasıl açtıracak? Kimler bu ayrıcalıklı uygulamadan yararlanma hakkına sahip. Detaylar haberimizde.

Devlet destekli konut hesabı daha önceden hiç konut sahibi olmamış vatandaşlara yönelik bir uygulama. Bu hesaptan faydalanabilmek için daha önceden hiç konut sahibi olmamak gerekiyor. Türk Lirası cinsinden konut hesabı açarak daha önceden ev sahibi olmayan vatandaşlar bu uygulamadan yararlanabiliyor.

Devlet destekli konut hesabı açtıran kişi bu alanda tasarruf yapacağına dair taahhüt veriyor. Her ay ya da belirlenen aralıklarda devlet destekli konut hesabına para yatıran vatandaş yatırdığın paranın yüzde 20’sini devlet tarafından alıyor. En az ayda 250 TL yatırması gereken vatandaş devletten 15 bin TL’ye kadar destek alabiliyor. Ancak devlet desteğinin 20 bin TL’ye destek oranının da yüzde 25’e çıkarılması gündemde.

Hesabı açan kişi ilk seferde 30 bin TL’ye kadar hesabına para yatırma hakkına sahip. Devlet destekli konut hesabına giriş yapan kişilerin en az ayda bir en uzun da üç ayda bir ödeme yapması gerekiyor. Ayda bir ödeme yapan bir vatandaşın en az ayda 250 TL, en fazla 2 bin 500 TL; üç ayda bir ödeme yapan vatandaşın en az ayda 750 TL en çok da 7 bin 500 TL ödeme yapması gerekiyor.

Eğer ki aylık ödeme yapan bir vatandaş yıl içinde üç kezden fazla ödemesini aksatırsa, üç ayda bir ödeme yapan vatandaş da bir yıl içerisinde birden çok hesabına ödeme yapmazsa açılan hesap konut hesabı durumundan çıkarılıyor.