Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut hesabı uygulamasından nasıl yararlanılır?

Hükümet tarafından 2016 yılında geliştirilen konut hesabı uygulamasında bir dizi düzenlemeye gidiliyor. Peki, konut hesabı nedir? Nasıl kullanılır?

İki yılı aşkın süredir hayatımızda olan ve 12 bin kişi tarafından konut hesabı nedir? Nasıl kullanılır? Konut alıcısına sağladığı avantajlar nelerdir? Konut hesabı nasıl açılır? Konut hesabını kapatabilir miyiz? Konut hesabı devlet desteği miktarı nedir? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz.

Konut hesabı devlet tarafından geliştirilen tasarrufa dayalı bir birikim hesabı olarak iki yıl önce kullanıma sunuldu. Konut hesabı anlaşmalı 14 banka aracılığıyla açılabiliyor. Düzenli olarak birikim yapan vatandaşlara konut satın alabilmeleri için birikimlerinin yüzde 25’i kadar devlet desteği olarak sunuluyor. En fazla 20 bin TL’ye kadar da devlet tarafından hesaba ekleme yapılıyor.

Konut hesabı açabilmek için daha önceden kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından hiçbirinin konut sahibi olmamış olması ve hane içi gelir toplamının 3 bin 200 TL’den fazla olmaması gerekiyor. İstanbul için bu rakam 3 bin 700 TL şeklinde belirlendi. Üzerine kayıtlı tapu bulunmayan ve konut satın almak isteyen vatandaşlar anlaşmalı 14 bankadan birine başvuruda bulunarak birikim hesaplarının açabiliyorlar.

Hesap ilk açıldığında tek seferlik toplu para yatırılmasına izin veriliyor. Vatandaşlar hesaplarını ilk açtıklarında 30 bin TL’ye kadar peşin ödeme yapabiliyorlar. Sonraki ödemelerde ise en az ayda 250 lira, en çok da ayda 2 bin 500 TL ödeme yapabiliyor. Üç ayda bir yapılacak ödemelerde ise en az 750 TL en çok da 7 bin 500 TL ödeme yapılabiliyor.

Devlet desteğinden yararlanabilmek için de belirli şartları karşılamak gerekiyor. Bunlardan ilki hesaba düzenli yatırmak ve üç yıl boyunca dokunulmaması gerekiyor. Beş yıl ve beş yıldan daha fazla süre para yatıranlar, mevcut sisteme göre hesaplarında biriktirebildikleri paranın yüzde 20’sini devlet katkısı olarak alabiliyor. Devlet tarafından yapılan para yardımı ise 15 bin TL’nin üzerine çıkamıyor. Ancak TBMM’de görüşmeleri devam eden ve kısa sürede yasalaşması beklenen Torba Yasa Tasarısı’na göre, devlet katkısı oranı yüzde 25’e devletin vereceği en çok katkı tutarı da 20 bin TL’ye yükseltilecek.