Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredi başvurusu nasıl yapılır?

Son 10 yılda konut kredisi kullanım oranları ciddi anlamda artış gösterdi. Ev sahibi olmak isteyenler soluğu bankaların kapısında aldı.

Pek çok kişi hayatı boyunca ev sahibi olma hayali kurar. Ev sahibi olmak isteyen ancak konut kredisi alan kişi sayısı ise oldukça azdır. Konut kredisi almayı düşünenler hata yapmaktan korktuğu için temkinli hareket eder. Peki konut kredisi başvurusu yapmak isteyenler nasıl hareket etmeli?

Konut kredisi başvuruları için online imkanlardan faydalanın

Bağlantı hızının yüksek olması, internet kullanımının yaygınlaşması ve cep telefonlarının hayatımıza girmesi ile birlikte bilgiye erişmek kolay bir hale geldi. Kullanıcılar her türlü bilgiye birkaç dakika içinde ulaştığından dolayı insanların karar verme süreçlerini sanal ortam belirliyor. Dolayısıyla konut almak isteyenlerin ilgili duydukları projeleri internet aracılığıyla öğrenmesi mümkün.

Konut kredisi başvurusu yapmadan önce birden fazla bankadan teklif alarak en uygun kredi faiz ve uygun ödeme şekli sunan bankayı tercih edebilirsiniz. Çünkü bazı bankalar dönemsel olarak konut kredisi kampanyası düzenleyerek müşteri potansiyelini arttırmak ister. Her bankanın konut kredisi faiz oranı birbirinden farklıdır. Bu nedenle diğer bankaların konut kredisi teklifini almadan önce karar vermeyin.

Sanal ortamda bulunan müşterileri tutmanın en kolay yolu ise, bankacılık faaliyetleri hakkında doğru bilgi sağlamaktır. Bu doğrultuda pek çok banka resmi web sayfası üzerinden hem ürünlerini tanıtır hem de tüketicilere bilgi aktarır. Bu siteler aracılığıyla konut kredisi hakkında merak edilen tüm detaylara kısa süre içerisinde erişebilirsiniz.

Kredi tekliflerini karşılaştırmadan karar vermeyin

Bankaların resmi web sayfası en doğru bilgiye ulaşmak için müşterilerine yardımcı olur. Online platformda form doldurarak müşteri temsilcisi ile iletişime geçmeniz sağlanır. Daha sonraki süreçte müşterilerle iletişime geçilerek onların ihtiyaçları belirlenir. Bu tür bir hizmete hiç zaman kaybetmeden ulaşan müşteri ise genelde kendisiyle ilk irtibat kuran bankayı tercih eder. İlk iletişimin ardından ihtiyaç duyulan kredi tutarı, gelir durumu gibi bilgiler alınır. Ön onay aşaması tamamlandıktan sonra nihai onay aşaması devreye girer.

Kredi başvurusunda bulunan müşteri bankaya gittiğinde yalnızca evrak teslimi yapar ve ilgili sözleşmeyi imzalar. İmza sürecinin ardından talep edilen kredi tutarı kişi veya şirketin hesabına aktarılır. Tüm bu işlemlerin sırası bankalar tarafından daha önceden belirlendiği için, ilerleyen dönemlerde hukuki bir sorun yaşanması engellenir. Konut sahibi olmak için zaman kaybetmeyin.

Konut kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu dosya masrafıdır. Bazı bankalar kredi faiz oranını düşük tutarak aradaki farkı dosya masrafıyla kapatır. Bu nedenle detaylı bir araştırma yapmadan karar vermeyin. Aksi takdirde cebinizden fazla para çıkabilir.

Konut kredisi faiz oranları kamu bankalarına nazaran özel bankalarda daha düşük faiz oranıyla sunulmaktadır. Dolayısıyla ilk konut kredisi teklifini özel bankalardan alabilirsiniz.