Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredi faizleri son 14 yılın en yüksek seviyesinde!

Konut kredisi faiz indirimi kampanyasının 30 Haziran tarihinde sona ermesinin ardından konut kredi faizleri son 14 yılın en yüksek seviyesine sıçradı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank önderliğinde başlatılan konut kredisi faizlerinin indirilmesine yönelik kampanya sırasında ortalama yatay seyreden konut kredisi faiz oranları 30 Haziran tarihinde konut kredi faiz indirimi kampanyasının sona ermesiyle birlikte yeniden yükselişe geçti.

Konut kredisi faiz oranları kampanyanın haziran ayı sonunda sona ermesiyle birlikte konut kredi faizleri yeniden yükselmeye başladı. Edinilen bilgilere göre, konut kredi faizleri kampanyanın ardından yaptığı sıçramayla son 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı. 13 Temmuz 2018 tarihi ile başlayan hafta itibariyle bankalar tarafından uygulanan ortalama konut kredisi faiz oranlarında bir önceki haftaya göre yüzde 2,33 oranında artış kaydetti.

15 Mayıs 2018 tarihinde KONUTDER, GYODER ve İNDER’in Başkanlarının katılımıyla sektöre tanıtılan konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 oranında indirim uygulanmasını sağlayan kampanyanın sona ermesiyle birlikte konut kredi faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyesine sabitlenmesini sağlayan kampanya da sonlandırıldı. Bankalar Vakıfbank önderliğinde konut kredi faizlerini yavaş yavaş yükseltmeye başladı. Konut kredi faizleri kampanyanın sona ermesinin ardından aniden yukarı yönlü bir sıçrama yaşadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) alınan verilere göre, 13 Temmuz 2018 tarihinde başlayan haftadan itibaren konut kredi faiz oranları bir önceki haftanın oranlarına göre yüzde 2,33 puanlık ani bir artış yaşadı. Böylelikle bu artış Mayıs 2004 tarihinden bu yana konut kredi faiz oranlarında görülen en hızlı sıçrama olarak kayıtlardaki yerini aldı.

Aynı tarihli haftanın başında konut kredi faiz oranları yüzde 15,79 seviyesine çıkmış oldu. Konutta mayıs ayı içerisinde start alan ve haziran ayının son gününe dek devam eden kampanyanın sağladığı etkiyle yüzde 15 seviyelerinden yüzde 13 seviyelerine kadar gerilemişti. Konut stokunun erimeye başlamasının ve konut kredi faizleri yüksekliği nedeniyle konut alımlarını erteleyen vatandaşların alımlarını gerçekleştirmesini sağlayan kampanyanın sona ermesiyle birlikte konut kredi faizleri yeniden yükselmeye başladı.