Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredi faizleri yeniden psikoloji bozan seviyelere yükseldi

Konut kredisi faiz indirimi kampanyasının ardından konut kredisi faiz oranları yüzde 18,78'e kadar yükseldi. Kampanyanın sona ermesiyle faizler psikoloji bozan seviyeye

Konut kredisi faiz indirimi kampanyasının ardından konut kredisi faiz oranları yüzde 18,78'e kadar yükseldi. Kampanyanın sona ermesiyle faizler psikoloji bozan seviyeye geldi.

Konut kredisi faiz indirimi kampanyası konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyasının sona ermesiyle birlikte bitti. Aynı anda iki kampanyanın da sona ermesi konut satışlarında kazanılan ivmenin kaybedilmesine neden oldu. Konut kredi faizlerini yüzde 0,98 seviyesine sabitleyen kampanyanın sona ermesiyle konut kredisi faiz oranları yeniden psikolojik seviye yüzde 1'in çok üzerinde seyretmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) alınan verilere göre, konut kredisi faiz oranları 20 Temmuz tarihi ile sonlanan haftada yüzde 18,78 seviyelerine kadar çıkarak Mart 2003 tarihinden beri gördüğü en yüksek seviyeye sıçramış oldu.

Bankaların konut kredisi faiz oranlarına bakıldığında ise görülen en yüksek seviye yüzde 2,19! Konut kredisi faiz oranlarında uzmanlara göre alıcı için psikolojik seviye yüzde 1 olarak tespit ediliyor. Konut kredisi faiz oranları güncelde yüzde 1 olan psikolojik seviyeyi önce ikiye katladı ardından iki katının da üzerine çıktı. Bu durum tüketicilerin konut alımlarını yeniden ertelemesine neden oldu.

Konut kredi faiz oranlarındaki yükselişin devam etmesi kazanılan satış ivmesinin yönünü aşağı yönlü olarak değiştirmesine neden oldu. Bu durumun düzeltilmesi için sektör temsilcileri tarafından konut kredisi faiz oranlarında kalıcı indirimler sağlanması talep ediliyor.