Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredi faizlerinde son durum

Kamu bankaları da dahil sekiz banka son iki haftada konut kredisi faizlerinde indirime gitti. Peki en düşük konut kredisi faiz oranını hangi banka sunuyor? İşte cevabı…

Konut kredisi faiz oranlarında başlayan düşüş ivmesi hızlanarak devam ediyor. Birçok banka son iki haftada konut kredisi faiz oranlarında indirim uygularken bazı bankalar birden fazla kez konut kredisi faizlerini düşürdü.

Haziran ayının başında yüzde 2.13 olan konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.07’ye kadar geriledi. 11 Haziran’da başlayan konut kredisi faiz indirimleri sonrasında Akbank, HSBC, Garanti BBVA, İNG, Yapı Kredi Bankası, Anadolubank ve kampanyalı konut kredisi ürünleri için HalkBank ile ICBC konut kredisi faiz indirimi uyguladı.

En düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası ve HalkBank’ın 100 bin TL’ ye kadar kullandırdığı yüzde 1.55 olurken üzeri kullanımlar için ise en uygun konut kredisi faiz oranı ICBC Bank’ın kampanyalı yeni evim konut kredisi için sunduğu yüzde 1.63 faiz oranı oldu.

Konut kredisi faiz indirimlerine ek olarak Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank geçtiğimiz hafta Enflasyon Endeksli Konut Kredisi kullandırmaya başladı. Kredi kampanyası ile enflasyonda yaşanan düşüşlerle konut kredisi faiz oranlarının paralel düşmesi bekleniyor. Enflasyonun tek hanelere inmesi halinde konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.80, yüzde 0.90 gibi oranlara ulaşması bekleniyor.

Güncel olarak en uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 150 bin TL tutarda konut kredisi çekildiğinde 5 yıl vade için aylık taksitleri 3 bin 900 TL oluyor. Geri ödemesi ise 236 bin TL’ ye denk geliyor. Aynı kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2 bin 800 TL olurken, toplam geri ödemesi 342 bin TL oluyor.