Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

"Konut kredileri bu durumdayken konut almanın anlamı yok"

Gayrimenkul satışlarında şubat ayı itibarıyla geçen yıla göre yükseliş olduğunu söyleyen GYODER Başkanı Aziz Torun, kredi kullanımında ciddi bir düşüş olduğunu belirtti

Sektörün durumunu değerlendiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, konut sektöründe balondan bahsedilemeyeceğini çünkü fiyatlarda bir şişmenin olmadığını söyledi. Torun, "Herkes minimum karla iş yapıyor ama bir talep yetersizliği olabilir mi? Olur çünkü satın alma gücüyle ilgili, fiyatlar, maliyetler yükseliyor. Bir taraftan arsa maliyetleri yükseliyor, diğer maliyetler yükseliyor, inşaat kaliteleri artıyor. Bu nedenle fiyatlar yükseliyor. Aynı oranda satın alma gücü yükselmediği için kredi maliyetleri yüksek olduğu için satın alma gücündeki daralmadan dolayı gelecekte bir talep yetersizliği olabilir. Yoksa hiçbir zaman bir 'balon' diye tabir edebileceğimiz fiyat şişmesinden kaynaklanan bir sorun olmaz." diye konuştu.

Konut kredi oranları bir an önce düşmeli

Gayrimenkul satış oranlarına da değinen Torun, "Bu da faiz oranlarıyla ilgili. Şu anda faiz oranları yıllık bazda yüzde 13'lere geliyor. Bu da aslında bir gayrimenkul alımı için arzu edilenin üstünde. Biz hep yıllık yüzde 10'u geçmemesi lazım diyoruz. Aylık 0,80-0,85 aralığında olması lazım. Şu anda biraz yüksek. Bunun düşmesi lazım ki kredi kullanımı da cazip hale gelsin ya da sürdürülebilir olsun. Gayrimenkul müşterisi, 20-25 yılda dönen bir gayrimenkulü alırken faize gelirinden daha fazla para öderse o zaman gayrimenkul almasının bir anlamı yok." değerlendirmesinde bulundu.

Yabancı yatırımcı sayısında düşüş meydana geldi

Türkiye'deki terör olayları sebebiyle yabancılara gayrimenkul satışlarında düşüş yaşandığını belirten Aziz Torun, "Biz daha Haziran 2012'de başladık yabancılara gayrimenkul satmaya, daha yeni. Onların talebini dikkate alarak, çeşitliliğe gitmek gerekli. Sadece konuttan ibaret değil ki yabancı alımı; bunun oteli var, ofis talebi var, binaların tamamının satılması var, lojistik merkezleri var. Belki yaşlılar köyü gibi daha farklı bütüncül gayrimenkullere yönelmek gerekiyor. Daha büyük sermaye sahiplerine, dolayısıyla gayrimenkul sektörüne büyük bir sektör olarak bakmak lazım. Yoksa sadece konuttan, '1 artı 1', '2 artı 1'den ibaret bir sektör değil." dedi.