Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Konut kredilerinin yükselişine dur denmeli"

TÜİK'in geçtiğimiz günlerde yayınladığını konut satış istatistiklerini değerlendiren Emre Erol, konut kredisi faiz oranlarının bir an önce düşürülmesi gerektiğini söyledi

Dünyaca ünlü gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Şubat ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Konut satış rakamlarının her yıl artığına dikkat çeken Erol, “Yılın ilk ayı her zaman sakin geçer fakat Şubat ayı rakamlarının da işaret ettiği gibi rakamlar artmaya devam edecek. Üretici firmaların biraz daha orta gelirli alıcılara yönelik projeler üretmesi gerektiği kanaatindeyim. Talebe yönelik projeler artar ve talebi karşılarsa ilk el satış rakamlarının da yükselmesi kaçınılmaz olacaktır.” dedi.

İstikrar sağlanmadıkça konut kredilerinde düşme görülmeyecek

TÜİK'in raporuna göre ipotekli konut satışlarının toplam konut satışlarına göre bir hayli yüksek olduğuna vurgu yapan Erol, vatandaşın yüksek kredi oranları nedeniyle yeni konut almaya yanaşmadığını belirtti. Konut kredisi faiz oranlarının yükselişine bir an önce dur denmesi gerektiğini söyleyen Erol, şöyle konuştu:

“2016 yılının Şubat ayı konut kredi oranlarını aynı yılın Ocak ayı ile kıyasladığımızda hafif bir yükselme olduğunu görüyoruz. Genel rakamlara bakıldığında ise konut kredi oranları özellikle son dönemde çok yüksek. Tüketiciler doğal olarak bu yüksek kredi yükünün altına girmeye korkuyor. Nakit parası bulunan yatırımcı istediği gayrimenkulü ya peşin olarak alıyor ya da proje geliştiricileriyle anlaşıp alternatif ödeme planları oluşturuyor. Ülkemizin son dönemde yaşadığı siyasi ve ekonomik sorunlar sebebiyle rakamlarda bir dalgalanma söz konusu. İstikrar sağlanmadıkça konut kredi faiz oranları yüzde 1’in üzerinde kalmaya devam edecek ve bu durum yatırımları da olumsuz yönde etkileyecek.”