Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken 4 altın kural

Konut kredisi faiz oranları ne kadar yükselirse yükselsin hala daha konut satın almanın en kolay yolları arasında ilk sırada… Peki kredi alırken nelere dikkat edilmeli?

Eskilerin deyimiyle ‘başını sokacak bir çatım olsun’ deyimi yeni neslin değişen önceliklerine rağmen halen varlığını koruyor. Ancak konut fiyatlarının özellikle de metropollerde sürekli yükseliyor oluşu konut satın almak isteyen vatandaşların bütçesini zorluyor. Bu sebepler her ne kadar konut kredisi faiz oranları sürekli yükseliyor da olsa konut satın almanın en kolay yolu halen konut kredisi kullanmak.

Konut satın almaya karar vermek kadar konut kredisi kullanmaya karar vermek de önemli bir karar. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken birçok önemli husus bulunuyor. Bunlardan dört tanesi ise adet altın değerinde. Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken dört altın kuralı sizler için derledik…

Bankaların konut kredileri seçeneklerini kıyaslayın: Kredi kullanmaya karar verdiniz. Bankalarla görüşme aşamasına geldiniz. Bu aşamada mümkün olduğunca çok banka ile görüşmenizde ve bankaların sunduğu konut kredilerindeki faiz oranlarını ve ödeme planlarını karşılaştırın!

Ödeme planınızı seçerken bütçenizin sarsılmamasına dikkat edin: Bankaların ödeme planlarını kıyaslarken muhtemel en az faiz ödeme zorunda kaldığınız planı seçmek isteyeceksinizdir. Ancak burada önemli olan kredi alırken kendi bütçenizin durumu. Taksit sayısı yükseldikçe faiz oranı artar; taksit sayısı azaldıkça da faiz oranı düşer. Ancak bu durum taksit tutarlarını da etkiler. Önemli olan gelir ve giderlerinizi hesapladıktan sonra ayırabildiğiniz paranın hangi ödeme planına daha uygun olduğudur.

Dosya ve sigorta masraflarının toplamını ilk etapta öğrenin: Kredi alırken sizden çıkacak ekstra ödemeleri de detaylıca araştırıp hesaplamasını yapmış olmanız gerekmektedir.

Yan ürünler hakkında bilgi alın: Kredi çektiğiniz banka tarafından size saplanabilecek kredi kartı, otomatik ödeme talimatı ile borç ve fatura ödeme gibi bazı yan hizmetleri vardır. Bu yan hizmetler hakkında detaylı bilgi alıp, işinize yarayacak olan kısımlarını kullanıp geri kalanları için ise kesinlikle size bir yan hizmet sunulmasını istemediğinizi belirtin.