Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli?

Peşin ödemeyle konut sahibi olamayan vatandaş, kredi alabilmek için bankaların kapısını çalmaya devam ediyor. Peki konut kredisi kullanacaklar nelere dikkat etmeli?

Türk ekonomisinin dinamosu haline gelen gayrimenkul sektörü her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Sektörün kısa sürede yüksek bir ivme kazanmasıyla birlikte özellikle büyük şehirlerde konut fiyatları hızla artıyor. Mevcut ortamda kredi taksitlerine yaklaşan kiraları ödemekte zorlanan ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarsa konut kredisine yöneliyor. Hali hazırda birden çok bankanın uygulamaya koyduğu avantajlar ve şartlar ise vatandaşların kafasını karıştırmaya yetiyor. Peki konut kredisi kullanmak isteyenlerde hangi şartlar aranıyor?

Krediye başvuracak kişinin kredi notu yüksek olmalı

Bankalar her türlü işlem için kendilerine başvuran kişilerin özgeçmişinde ki diğer bankalarla olan ilişkilerini "kredi notu" adı verilen bir sistemle ölçerler. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve kredi almak istediği dönemde yüklü bir borca sahip olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.

Kredi almak için peşinat veya teminat şart

Kredi alma durumlarında bankalar istenilen kredi miktarının yüzde 10-25 oranında bir parayı peşin olarak isteyebilirler. Bu peşinat oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Eğer sahip olduğunuz bir taşınmaz var ise bunu bankalara teminat olarak gösterebilirsiniz. Böyle durumlarda bankalar taşınmaz malda bazı özellikler arar. Bu özellikler eksper raporu ile sağlanır. Bu rapor bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina özelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafından hazırlanır.

Kredi alacak kişinin aylık gelir-gider endeksi

Kredi almaya karar vermeden önce başvuracak kişilerin ödeme planına göre aylık gelir ve giderlerini net bir şekilde hesaplamaları gerekir. Aylık gelir belirlenirken net olmayan zam alma ihtimali, ek iş yapma ihtimali, ticari ve zirai olarak risk taşıyan gelirler hesaba katılmamalıdır. Bunun yerine krediyi kimler ödeyecekse net aylık gelirlerinin hesaplanması, toplam aylık gelirin belirlenmesi gerekmektedir.

Gelir hesaplanması kolay olmasına rağmen, gider hesaplaması bu kadar kolay olmamaktadır. Değişken harcamalar yüzünden giderler ay ay değişiklik gösterebilir. Aylık gideri hesaplamanın en basit çözümü ise bir önceki yılın gelir ve gider dengesine bakmaktır. Bir önceki yıl toplam gelirden kişinin elinde kalan parayı çıkarttıktan sonra bu rakam 12 ye bölündüğünde tahmini bir aylık gider elde etmiş olunur. Bu gelir gider dengesi eğer düzenli bir krediyi ödemek için yeterli ise bankalara başvuru yapılmalıdır.

Yüzde 10 ek bütçeyle kendinizi rahatlatın

Konut kredisi çeken kişilerin kredilerini aksatmalarındaki en önemli etken beklenmedik harcamalardır. Sağlık sorunları gibi giderlerin önceden planlanamaması nedeniyle ödenemeyen taksitler amacıyla kişiler tedbir amaçlı ek bütçeler oluşturabilir. Kişilerin hali hazırda bir "B planı" olması hem kredi notlarının stabil seviyede kalmasını sağlayacak hem de borçların birikmesini önleyecektir. Tedbir amaçlı ek bütçeler oluşturmanın en kolay yöntemi aylık kredi ödemelerinin 1/10 kadar bir kısmını aylık kredi ödemeleri ile birlikte bankaya yatırmaktır. Bu sayede 10 kredi taksidi ödendiğinde bir sonraki ay ödenecek tutar birikmiş olur. Bu yöntem haricinde bireysel emeklilik (BES) ve yatırım fonları gibi yöntemlerle de ek bütçe oluşturulabilir.

Ödemelerde gecikme olmamasına büyük özen gösterilmeli

Konut kredisi gibi belirli süreli kredi sözleşmelerinde, birbirini izleyen 2 taksidin ödenmemesi durumunda, en az 30 gün süre verilerek, taksitlerin ödenmesi için kişiye uyarıda bulunulur. Verilen sürede ödeme yapılmaması halinde, banka kalan kredi borcunun tamamını talep edebilir, sonrasında ise yasal işlemlere başvurabilir.

Ödememe veya geç ödeme durumunda sözleşmede yer alan akdi faiz oranının yüzde 30 fazlası oranında gecikme faizi tahsil edilir. Bu faiz, anapara borç üzerinden hesaplanır. Çoğu insanın ev sahibi olma hayallerini yıkmakla kalmayıp, onları borç batağına sürükleyebilecek bu gecikme durumuna çok dikkat edilmelidir.