Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi başvurusundan olumlu dönüş alabilmek için nelere dikkat edilmeli?

Çalışan herkesin hayali bir konut sahibi olabilmek. Hala daha konut satın almanın en kolay yolu kredi kullanmak. Peki nelere dikkat edilmeli?

Konut kredisi satın almak isteyenlerin öncelikli tercihi hala daha konut kredisi kullanmak. Konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Konut satın almak için kredi notunun yüksek olması gerekiyor.

Değişen alışkanlıklara rağmen Türk halkı için konut sahibi olmak halen çok büyük önem taşıyor. Ancak artan gayrimenkul fiyatları ve sürekli artan nüfus nedeniyle konut satın almak özellikle de büyük kentlerde her geçen gün zorlaşıyor.

Gayrimenkul fiyatlarının her geçen gün yükselmesi nedeniyle peşin ödeme ile konut satın almak da zorlaşıyor. Çalışan herkesin hayali de konut satın almak olunca da mecburen konut kredisi başvurusunda bulunuluyor. Peki, kredi başvurularından kısa sürede olumlu dönüş almak için ne yapmak gerekiyor?

Dar ve orta gelirli aileler için ev sahibi olabilmenin en kolay yollarından bir tanesi konut kredisi kullanmak. Dar gelirli aileler başta olmak üzere peşin satın alabilecek parayı denkleştiremeyenler bankaların yolunu tutuyor. Ancak kontu kredisi kullanabilmek için belirli şartları karşılamak lazım.

Konutun bedelinin bir kısmı için kredi kullanılabiliyor

Konut kredisi başvurunuzun iptal edilmemesi için öncelikle kredi kullanmak istediğiniz konutun krediye uygun olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Konutun tam bedeli için de kredi verilmiyor. Kredi kullanmadan önce de konutun belirli bir bedelini peşinat olarak elinizde bulundurmanız gerekebiliyor.

Düzenli olarak sigortalı bir işte çalışıyor olmak şart!

Kredi başvurularında konuttan kaynaklanan engelleyici durumlar olduğu gibi başvuruda bulunan kişiden dolayı engelleyici durumlar da bulunuyor. Kredi almak isteyen kişinin öncelikle sigortalı bir işte düzenli olarak çalışması şart. Konut kredisi almak üzere başvuruda bulunan kişinin düzenli olarak bir kurumda çalıştığını ispatlayacak gelir belgesi ve sigortalı olduğunu kanıtlayacak sigortalı çalışan belgesini göstermesi zorunlu tutuluyor.

Kredi notunuz ne kadar yüksekse olumlu geri dönüş almanız o kadar kolay

Bu belgeleri karşılayan vatandaşlardan istenen ikinci en önemli koşul ise kredi notunu yüksek olması. Kredi notunu kısaca anlatmak gerekirse tüketicilerin bankalarla olan geçmiş ilişkilerini değerlendirmek için verilen not diyebiliriz. Kredi notu yüksek olan tüketiciler kredi başvurularında güvenilir müşteri olarak görülürler. Kredi notu yüksek olan tüketicilerin kredi notu düşük olan ya da kredi notu bulunmayan kişilere göre konut kredisi başvurusunun kabul olma olasılığı daha fazladır.