Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranları 2009’dan bu yana en yüksek seviyesinde

Konut kredisi faiz oranları engellenmez yükselişini devam ettiriyor. TCMB verilerine göre konut kredilerinde faiz oranları Ağustos 2009’dan beri en yüksek seviyesinde.

Çalışan her vatandaş kendi evini almak ister. Bunun için birikim yapar. Bu alandaki birikimini de en doğru şekilde kullanmak ister. Ancak sürekli fiyatları artan gayrimenkul değerler birikimle alınamayabiliyor. Bu durumda başta dar gelirli sınıf olmak üzere konut alıcısının yardımına konut kredileri yetişiyor. Ancak konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükselmesi konut kredisi kullanma düşüncesinden uzaklaştırıyor.

Konut kredisi faiz oranlarında bir süredir gerilimli bir dönemin içine girildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, konut kredisi faiz oranları 9 Mart 2018 tarihli hafta itibariyle Ağustos 2009 tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.
Konut kredisi faizlerindeki bu gerilim konut sektörü temsilcilerinin en temel şikayetlerinden bir tanesi. Konut kredisi faiz oranları yükseldikçe vatandaş kredi kullanarak konut satın alma fikrinden uzaklaşıyor. Bu da özellikle ipotekli satışlar başta olmak üzere genel konut satışlarının düşüş yaşamasına neden oluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ocak ayı itibariyle yurt genelinde ipotekli ev satışlarında bir önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 20,3 oranında azalış yaşandı. Gerçekleşen satış rakamı ise 28 bin 678 oldu.
Yurt genelinde gerçekleştirilen toplam konut satışlarının içindeki ipotekli satış payı ise yüzde 29,6 şeklinde oldu. İpotekli yapılan satışlarda İstanbul’da 5 bin 464 konut satışı ve yüzde 19,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların en görüldüğü il ise yüzde 75’lik payı ile Ardahan ili oldu.