Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranları en az 1 puan aşağı çekilecek

Konut kredisi faiz oranlarının en az 1 puan düşürülmesi için hükümet kolları sıvadı. Konut kredisi faiz oranları düşerse emlak sektörü yeniden canlanacak.

Birçok vatandaş için konut sahibi olabilmenin en kolay yolu konut kredisi kullanmak. Ancak banka kredisi faiz oranlarının son zamanlarda sürekli yükseliyor olması tüketiciyi konut satın alma fikrinden uzaklaşıyor.

Sektör temsilcilerine ve gayrimenkul uzmanlarına göre tüketici yüzde 1’in üzerinde olan konut kredisi faiz oranlarını gördüğü zaman konut satın almaktan vazgeçiyor. Faiz oranlarının yükselişi konut satışlarında ve paralel olarak konut fiyat artışlarında gerilemeye neden oldu. Bu gidişatı değiştirmek için hükümet kanadı harekete geçti.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün geçirdiği sıkıntılı günlerin geride kalması için hükümetin destekleri sürüyor. Sektör temsilcileri de bu alanda çalışmalar yürütmeye ellerinden gelen çabayı göstermeye devam ediyor.

Hükümet konut kredisi faiz oranlarının en az 1 puan düşürülmesi ile ilgili yasa tasarısını gündeme aldı. Eğer ki konut kredisi faiz oranları düşerse inşaat sektörü yeniden canlanacak.

Tasarı onaylanırsa konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesinin ardından rafa kaldırılan konut satın alma planları yeniden gündeme getirilecek. Talebin üzerinde seyreden konut arzı erimeye başlayacak. Stoklar tükenecek ve sektörün içinde bulunduğu kriz ortamı yumuşamaya başlayacak şeklinde tahminler yürütülüyor.

Banka kredisi faiz oranlarının en az 1 puan aşağı çekilmesini öngören yasa tasarısının gündeme alınmasının dışında inşaat sektörü temsilcileri başka somut önerileri ve istekleri de bulunuyor. İnşaat maliyetlerinin düşürülmesi, konut teşviklerinin artırılması talep ediliyor.