Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranları gayrimenkul fiyatlarıyla birlikte arttı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi ocak ayı sonuçlarına göre konut fiyatları yüzde 11.75 oranında artış gösterdi.

Ocak ayı verilerden elde edilen sonuca göre, konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.75 yükseliş kaydetti. Konut fiyat artışlarının 1 aylık artış oranı ise yüzde 0.85 şeklinde gerçekleşti. Rapora kredi faiz oranları artış gösterdi. Banka kredisi kullanım oranları ise 4 puan geriledi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi ocak ayı verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye genlini kapsayan sonuçlara göre, ocak ayı içinde satılık konutlarda bir önceki ayın aynı ayına göre yüzde 0,85 oranında ve geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 11.74 oranında artış yaşandığı kaydedildi.

Ocak yı verilerine göre metrekare bazında konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği il yüzde 2.11 artış oranı ile Artvin olarak kaydedildi.
Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, ocak ayı içerisinde bir önceki aya göre yüzde 0.26 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.46 yükseliş olduğu görüldü. Yüzde 2 artışla Ağrı ili kiraların en çok arttığı il, Uşak da en çok azaldığı il oldu.

Verilerden çıkan sonuçlara göre ocak ayı içinde yeni konutlarda bir önceki aya kıyasla yüzde 0:22 oranında, geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 3.71 oranında artış olduğu görüldü. Markalı konutlarda yüzde 4’lük satış payını yabancı yatırımcılar aldı. Yabancı yatırımcılar rapora göre en çok 2+1 formatındaki evleri tercih etti.

Markalı projeleri tercih eden alıcıların ocak ayı içerisinde peşinat kullanımları yüzde 34, banka kredisi kullanımları yüzde 30 ve senet kullanımları ise yüzde 36 olarak kayıtlara geçti. Peşinat kullanım oranı bir önceki aya göre, 3 puan yükseldi. Bankası kredisi oranı 4 puan düştü. Senet kullanım oranı ise 1 puan artış kaydetti.