Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranları konut satış hızını düşürüyor

Konut kredisi faiz oranlarında 9 yıldan bu yana görülen en yüksek seviye kaydedildi. Bu durum konut satışlarının yerinde saymasına neden oluyor.

Türkiye geneli komut satışları 95 binden 97 bine yükseldi. Özellikle lüks segmentte ve bazı markalı konut projelerinde konut satışları sekteye uğradı ve belirli seviyede konutta şişkinlik meydana geldi. Bu durumun nedeni ise konut kredisi faiz oranlarının yükselmeye devam ediyor.
Hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sürekli şikâyet edilen ve bankalara indirim yapılması için çağrıda bulunulmasına rağmen konut kredisi faiz oranlarının önüne bir türlü geçilemiyor.

9 Şubat haftasından itibaren konut kredisi faiz oranlarında Ocak 2009 yılından bu yana en yüksek seviye kaydedildi. Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları son 9 yılın en yüksek seviyesine erişti. Bu durum konut satış hızının düşmesine ve özellikle dar gelirli ailelerin konut kredisi kullanarak ev satın alma hayallerini ertelemesine neden oldu.

3 ay vadeli mevduat faizleri yüzde 13,5 ile Ocak 2009 tarihinden bu yana en yüksek seviyesine erişti. İhtiyaç kredilerinde yüzde 1,6, konut kredilerinde yüzde 1,22’ye, taşıt kredilerinde ise yüzde 1,51 seviyesine yükselerek son 9 yılın en yüksek seviyeleri gören kredi faiz oranları alım hızlarının düşmesine neden oldu.

2017 yılında hem yurtdışında hem de yurtiçinde meydana gelen siyasi gerilimler başta olmak üzere kitlesel hareketler ve uluslararası krizler faiz oranlarının yükselmeye başlamasına neden olmuştu. Konut kredisinde uzmanlar tarafından kabul edilen yüzde 1’lik faiz oranı seviyesinin çok üzerinde seyreden konut kredisi faiz oranları konut alım hızının düşmesine neden oldu. Lüks segmentlerde konut şişkinliğine neden oldu.

Taşıt kredisi faiz oranları yüzde 9,61 seviyesinde, konut kredisi faiz oranları yüzde 8.30 seviyesinde, ihtiyaç kredisi faiz oranları ise yüzde 11.82 seviyesinde olan Haziran 2013 tarihinde kredi faiz oranları tarihi düşük seviyelere gerilemişti.