Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranları 'kriz' seviyesinde

Konut kredisi faiz oranları 16 Şubat haftası itibariyle 2009 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye erişti.

Konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Özellikle hükümet kanadından siyasilerin bankalara yaptığı çağrılara rağmen konut kredisi faiz oranlarının yükselişinin önüne geçilemedi. En son edinilen verilere göre konut kredisi faiz oranlarında 2009 yılında görülen küresel ekonomik krizinden bu yana görülen en yüksek faiz oranı seviyesi görüldü.

Son yıllarda tüketici tarafından konut kredisi kullanarak konut alımına yönelebilmek için belirlenen kredi faiz oranı limiti yüzde 1 şeklinde. Uzmanlar tarafından da yüzde 1 olarak çıkarılan psikolojik seviye konut kredisi kullanarak konut satın almak isteyenlerin konut alımında en son sınırı. Konut kredisi kullanarak konut satın almak isteyenler bu seviyenin üzerinde bir oranla karşılaştıklarında konut almaktan vazgeçebiliyor.

Konut kredisi faiz oranları 16 Şubat tarihiyle başlayan hafta itibariyle 2009 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye erişti. Yüzde 1’in çok üzerinde seyreden konut kredisi faiz oranları yükseldikçe konut alım hızlarını da düşürüyor.

Konut kredisi faiz oranları yükseldikçe konut alım hızı da düşmeye başladı. Konut kredileri faiz oranlarındaki yükseliş inşaat sektörünün önemli temsilcilerinde son 10 yıldır gerçekleşen satışların durmasına neden olabileceği yönünde endişe oluşturuyor.

Yüzde 1 olarak belirlenen psikolojik seviyeni n çok üzerine geçilmesiyle kaydedilen rakamlar medyada ‘psikoloji bozan seviye’ şeklinde lanse edilmeye başladı. Bu oranların devamlılığı halinde konut satışlarının düşmesine kaçınılmaz gözüyle bakılıyor.

Kredi faiz oranlarındaki yüksek seviye ipotekli satışları da etkilemeye başladı. Yurt genelinde ipotekli konut satışları ocak ayı itibariyle bir önceki yıla kıyasla aynı yılın aynı ayına kıyasla yüzde 20,3 azalış kaydetti. Bu azalışla birlikte yurt geneli ipotekli satışlar 28 bin 678 oldu.