Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranları son 5 ayın en düşük seviyesini gördü

Konut kredisi faiz oranları yüzde 1.68’i gördü. Bu seviye, Eylül 2018’den sonraki beş aylık dönemde görülen en düşük oran olarak kayıtlara geçti.

Konut kredisi faiz oranları Ekim 2018’den itibaren düşüş trendine girdi. Bu ivme döviz kurunun da düşmesi ile birlikte hız kazandı. Kredi Pazarı’nda yer alan habere göre; Şubat 2019’un ilk haftasında 8 banka konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Böylece bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.10’ye geriledi. Bu oran, Ağustos 2018’den beri görülen en düşük seviye oldu. Güncel konut kredisi faiz oranları ise yüzde 1.68’e kadar indi. Bu seviye ise Eylül 2018’den sonraki beş aylık dönemde görülen en düşük oran olarak kayıtlara geçti. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2.8.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

5 yıl vadeli yüzde 1.68 faiz oranı ile 100 bin TL konut kredisi çekildiğinde kredinin aylık ödeme tutarı 2 bin 650 TL oluyor. 5 yıl vade sonunda yapılan toplam geri ödeme bedeli ise 159 bin TL’ye karşılık geliyor. 100 bin TL’lik konut kredisinde faiz ödemesi toplam 59 bin TL oluyor.

KONUT ALIMININ ARTMASI BEKLENİYOR

Konut kredisi faizlerindeki düşüşün ardından alımlarını erteleyen vatandaşın harekete geçmesi bekleniyor. Uzmanlar, vatandaşların düşen faiz oranlarını hızla değerlendirmesi gerektiğini belirtiyor. Çünkü konut maliyetlerinin yüzde 60’ın üzerinde arttığını vurgulayan sektörün önde gelen temsilcileri, bu dönemde maliyet artışlarının henüz fiyatlara yansıtılmadığını kaydediyor.

Bugün itibariyle güncel konut kredisi faiz oranları şöyle: